geometria, zbieżność kół Kraków

Zbieżność, ustawienie geometrii kół Kraków

W naszym serwisie samochodowym w Krakowie zajmujemy się komputerową geometrią kół, która jest niezwykle istotna dla zachowania właściwego komfortu jazdy, niskiego zużycia ogumienia, a przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

CZYM JEST GEOMETRIA I ZBIEŻNOŚĆ KÓŁ? Czy geometria i zbieżność to to samo?

Geometria i zbieżność nie są pojęciami tożsamymi. Elementami składowymi geometrii kół są bowiem: zbieżność, kąt pochylenia kół i kąt pochylenia sworznia zwrotnicy, kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnic oraz promień zataczania. Kąt nachylenia to po prostu kąt, który zawiera się pomiędzy płaszczyzną koła a płaszczyzną pionową, z kolei kąt pochylenia sworznia zwrotnicy zawarty jest pomiędzy sworzniem zwrotnicy a prostą pionową koła.

Zbieżność kół to z kolei położenie względem siebie przednich i tylnych kół. Koła skierowane względem siebie do wewnątrz, określa się jako wartość dodatnią. W przypadku, gdy koła skierowane są na zewnątrz wartości są ujemne.

Zarówno przednie, jak i tylne koła powinny być utrzymywane poprzez elementy zawieszenia w takiej pozycji, aby cały czas był zapewniony maksymalnie dobry kontakt opony z nawierzchnią.

DLACZEGO POPRAWNE USTAWIENIE ZBIEŻNOŚCI I GEOMETRII KÓŁ JEST TAK WAŻNE?

Poprawne ustawienie zbieżności kół zapewnia odpowiedni komfort podczas prowadzenia pojazdudłuższą żywotność opon i mniejsze zużycie elementów zawieszenia. W czasie eksploatacji samochodu zbieżność kół ulega rozregulowaniu, dlatego warto minimum raz w roku przeprowadzić badanie geometrii kół. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze, takich jak wpadnięcie w poślizg czy nagłe i niespodziewane opuszczenie właściwego toru jazdy. Geometrię kół warto skontrolować również po wymianie elementów zawieszenia lub po kolizjach i zderzenia, które mogą spowodować, że parametry zbieżności i geometrii kół odchylą się od normy. Niewłaściwa zbieżność kół może brzmieć jak drobnostka, ale w rzeczywistości nie można jej bagatelizować.

OBJAWY NIEWŁAŚCIWEJ GEOMETRII KÓŁ – Jakie są objawy złej zbieżności?

  • “ściąganie” auta (najczęściej obserwowane na prostym odcinku po puszczeniu kierownicy),
  • opóźniona reakcja samochodu na ruchy kierownicą,
  • obniżona przyczepność samochodu,
  • nieprawidłowa sterowność pojazdu,
  • nierównomierne zużycie bieżnika po zewnętrznej i wewnętrznej stronie opony.

Kiedy trzeba ustawić zbieżność kół?

Korektę geometrii kół pojazdu zasadniczo przeprowadza się w kilku przypadkach: gdy zauważymy nagłe, niepokojące objawy ze strony układu kierowniczego, gdy dostrzeżemy skutki długotrwałych problemów ze zbieżnością, oraz gdy samochód jest po naprawie elementów zawieszenia lub systemu kierowniczego.

Po jakich naprawach trzeba ustawiać zbieżność?

Zbieżność kół przednich, tylnych (lub na obu osiach) należy skontrolować po takich naprawach jak:

  • wymiana kompletu opon, założenie nowych kół;
  • naprawa układu kierowniczego (drążki kierownicze, kolumny, sworznie, zwrotnice, stabilizatory);
  • naprawa lub wymiana elementów zawieszenia (amortyzatory, wahacze, sprężyny itd.);

Tego typu czynności serwisowe przeprowadza się także po kolizji/wypadku.

Ile czasu trwa ustawienie geometrii kół/zbieżności?

Kontrola i korekta geometrii/zbieżności kół to dla wprawionego mechanika czynność rutynowa, trwająca zwyczajowo do 1 godziny.

Co ile robić geometrię kół?

Rutynową kontrolę geometrii kół (zbieżność kół przednich i tylnych) zaleca się przeprowadzać przynajmniej raz do roku – o ile nie występują niepokojące objawy.

USTAWIANIE GEOMETRII I ZBIEŻNOŚCI KÓŁ AUTO SERWIS 24H KRAKÓW

Gdy tylko zauważymy, że nasz samochód się źle prowadzi, koniecznie należy udać się na kontrolę geometrii kół. Wykonanie takiej kalibracji nie jest możliwe do wykonania metodą garażową, ponieważ wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu pomiarowego.

W Auto Serwis 24H Kraków wykonujemy ustawienia geometrii kół (przód, tył) oraz kontrolę zbieżności w samochodach: osobowych, jeepachdostawczych i tirach. Ustawienie geometrii i zbieżności kół przeprowadzamy przy użyciu nowoczesnego komputerowego urządzenia, które w krótkim czasie sprawdza ustawienie kół i pozwala skorygować odchylenia od normy. Geometrię kół wykonujemy również w samochodach powypadkowych.

NOWOCZESNA GEOMETRIA KOMPUTEROWA KÓŁ

Geometrię kół wykonujemy przy użyciu nowoczesnych urządzeń i najnowszego oprogramowania, co przekłada się na idealne ustawienie kół przednich oraz tylnych w zakresie kąta zbieżności, kąta pochylenia oraz innych parametrów geometrii samochodu.

GDZIE WYKONUJEMY SPRAWDZENIE GEOMETRII KÓŁ? ZBIEŻNOŚĆ KÓŁ KRAKÓW

Regulacja geometrii kół wykonywana jest przez zespół wykwalifikowanym mechaników samochodowych w naszym serwie całodobowym przy ulicy Szklarskiej 12 w Krakowie. Jako kompleksowy warsztat samochodowy świadczy szeroki wachlarz usług związanych z mechaniką pojazdową i naprawą samochodów.

Swoje usługi kierujemy do mieszkańców Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem takich dzielnic jak: Podgórze, Kurdwanów, Bieżanów, Nowa Huta, Grzegórzki, Mistrzejowice, Dębniki, Ruczaj, Prokocim, Prądnik Biały i Czerwony, Bronowice, Zwierzyniec, Swoszowice, Bieńczyce.

Zapraszamy także kierowców z Wieliczki, Skawiny, Zielonek, Niepołomic, Gdowa, Libertowa, Mogilan, Kłaju oraz innych okolic Krakowa.

Usługi geometrii kół – dlaczego warto wybrać Auto Serwis 24H w Krakowie?

Sprawdzanie geometrii samochodu to prosta czynność, która jednak wymaga ogromnej precyzji. Zapewniamy, że nasi mechanicy zawsze dokładają wszelkich starań, by klient wyjechał z naszego serwisu pojazdem, którego geometria kół przednich i tylnych była po prostu w punkt. Oprócz profesjonalnego podejścia do samych czynności serwisowych, zapewniamy indywidualne podejście do problemów naszych klientów, konkurencyjne ceny oraz profesjonalne doradztwo. W nagłych przypadkach nasz warsztat pomaga bez względu na porę dnia!

Jakie inne usługi świadczymy poza korektą geometrii kół pojazdu w Krakowie?

Auto Serwis 24h to nie tylko pełna geometria kół, ale także szereg innych usług, a w tym między innymi:

Jakie marki pojazdów serwisuje nasz warsztat samochodowy w mieście Kraków?

Komputera kontrolę i ustawienie geometrii kół przeprowadzamy we wszystkich markach samochodów: Alfa Romeo, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Chrysler, Dacia, Daewoo, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Kia, Lancia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Subaru, Skoda, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo.