geometria, zbieżność kół Kraków

Zbieżność i geometria kół

W naszym serwisie samochodowym w Krakowie zajmujemy się komputerową geometrią kół, która jest niezwykle istotna dla zachowania właściwego komfortu jazdy, niskiego zużycia ogumienia, a przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Czym jest geometria i zbieżność kół?

Zbieżność kół to położenie względem siebie przednich i tylnych kół. Koła skierowane względem siebie do wewnątrz, określa się jako wartość dodatnią. W przypadku, gdy koła skierowane są na zewnątrz wartości są ujemne. Elementem składowym geometrii kół jest kąt nachylenia kół i kąt pochylenia sworznia zwrotnicy. Kąt nachylenia to po prostu kąt, który zawiera się pomiędzy płaszczyzną koła a płaszczyzną pionową, z kolei kąt pochylenia sworznia zwrotnicy zawarty jest pomiędzy sworzniem zwrotnicy a prostą pionową koła. Zarówno przednie, jak i tylne koła powinny być utrzymywane poprzez elementy zawieszenia w takiej pozycji, aby cały czas był zapewniony maksymalnie dobry kontakt opony z nawierzchnią.

Dlaczego poprawne ustawienie zbieżności i geometrii kół jest tak ważne?

Poprawne ustawienie zbieżności kół zapewnia odpowiedni komfort podczas prowadzenia pojazdu, dłuższą żywotność opon i mniejsze zużycie elementów zawieszenia. W czasie eksploatacji samochodu zbieżność kół ulega rozregulowaniu, dlatego warto minimum raz w roku przeprowadzić badanie geometrii kół. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze, takich jak wpadnięcie w poślizg czy nagłe i niespodziewane opuszczenie właściwego toru jazdy. Geometrię kół warto skontrolować również po wymianie elementów zawieszenia lub po kolizjach i zderzenia, które mogą spowodować, że parametry zbieżności i geometrii kół odchylą się od normy.

Objawy niewłaściwej geometrii kół

  • “ściąganie” auta (najczęściej obserwowane na prostym odcinku po puszczeniu kierownicy),
  • opóźniona reakcja samochodu na ruchy kierownicą,
  • obniżona przyczepność samochodu,
  • nierównomierne zużycie bieżnika po zewnętrznej i wewnętrznej stronie opony.

Ustawianie geometrii i złożoności kół AUTO SERWIS 24H Kraków

Gdy tylko zauważymy, że nasz samochód się źle prowadzi, koniecznie należy udać się na kontrolę geometrii kół. Ustawienie geometrii kół nie jest możliwe do wykonania metodą garażową, ponieważ wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu pomiarowego.

W Auto Serwis 24H Kraków wykonujemy ustawienia geometrii kół (przód, tył) oraz kontrolę zbieżności w samochodach: osobowych, jeepach, dostawczych i tirach. Ustawienie geometrii i zbieżności kół przeprowadzamy przy użyciu nowoczesnego komputerowego urządzenia, które w krótkim czasie sprawdza ustawienie kół i pozwala skorygować odchylenia od normy. Geometrię kół wykonujemy również w samochodach powypadkowych.

Gdzie wykonujemy kontrolę geometrii kół?

Regulacja geometrii kół wykonywana jest przez zespół wykwalifikowanym mechaników samochodowych w naszym serwie całodobowym przy ulicy Szklarskiej 12 w Krakowie. Jako kompleksowy warsztat samochodowy świadczy szeroki wachlarz usług związanych z mechaniką pojazdową i naprawą samochodów. Swoje usługi kierujemy do mieszkańców Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem, takich dzielnic jak Podgórze, Kurdwanów, Bieżanów.

Komputera kontrolę i ustawienie geometrii kół przeprowadzamy we wszystkich markach samochodów: Alfa Romeo, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, Daewoo, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Kia, Lancia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo.