wymiana kloców, tarcz hamulcowych Kraków

NAPRAWA TARCZ, WYMIANA KLOCKÓW HAMULCOWYCH KRAKÓW

Klocki i tarcze hamulcowe to podstawowy element układu hamulcowego. Klocki i tarcze hamulcowe to elementy, które w wyniku eksploatacji ulegają stopniowemu zużyciu. Ich stan oraz stopień zużycia przekłada się na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Jazda samochodem wyposażonym w zużyte klocki będzie hałaśliwa, mało komfortowa, a przede wszystkim niebezpieczna, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o regularną wymianę klocków hamulcowych w profesjonalnym warsztacie samochodowym.

PO CZYM POZNAĆ ŻE KLOCKI HAMULCOWE SĄ DO WYMIANY – OBJAWY

Do podstawowych objawów zużycia klocków hamulcowych zalicza się:

 • wydłużenie drogi hamowania;
 • pogorszenie tempa przyspieszenia;
 • wibracje w kierownicy podczas hamowania;
 • nieprzyjemne dźwięki, tarcia, piszczenie, szumy;
 • niedostateczna siła hamowania.

Głównym powodem zużycia klocków hamulcowych jest zbyt długi okres eksploatacji jednego kompletu klocków hamulcowych.

NAJCZĘSTSZE AWARIE TARCZ HAMULCOWYCH

Tarcze wraz ze współpracą z klockami hamulcowymi odpowiadają za zatrzymanie się pojazdu. Do najczęściej spotykanych usterek tarcz hamulcowych zalicza się m.in.: powstawanie “rowków” na ich powierzchni, co zwykle jest efektem przedostawania się kamieni, piasku lub użyciem kiepskiej jakości klocków hamulcowych. Tego typu usterka przejawia się najczęściej głośną pracą hamulców i odgłosami tarcia w momencie hamowania.

Kolejnym, bardzo często spotykanym problemem dotyczącym tarcz hamulcowych, jest korozja. Korozja tarcz hamulcowych powoduje nie tylko hałas podczas hamowania, ale również różnice w sile hamowania. Korozja na tarczach hamulcowych zwykle pojawia się po sezonie zimowym na skutek soli drogowej i błota pośniegowego. W zależności od stopnia zaawansowania korozji, zaleca się tarcze przetoczyć lub wymienić.

Stosunkowo częsta usterka tarcz hamulcowych to ich przegrzanie. Przegrzanie tarcz hamulcowych spowodowane jest zwykle zakleszczeniem lub zablokowaniem klocków hamulcowych. Objawia się powstawaniem niebieskich przebarwień na ich powierzchni. W przypadku przegrzania, tarcze hamulcowe najlepiej wymienić na nowe.

KIEDY WYMIENIAĆ KLOCKI HAMULCOWE?

Zużycie klocków hamulcowych przede wszystkim zależy od stylu jazdy i sposobu użytkowania samochodu. Nowoczesne klocki hamulcowe najczęściej wyposażone są w czujniki zużycia, które informują o konieczności ich wymiany. W samochodach starszej generacji kierowca musi być bardziej czujny. Może skontrolować stan klocków hamulcowych w warsztacie samochodowym lub samodzielnie.

Klocki hamulcowe powinny zostać bezwzględnie wymienione, gdy grubość okładzin jest mniejsza niż 3 mm. Każdy klocek posiada specjalny rowek, który pokazuje stopień zużycia klocków. Jeśli rowek widoczny jest słabo lub nie widać go w ogóle, konieczna będzie bezwzględna wymiana klocków hamulcowych.

ILE TYS. KM WYTRZYMUJĄ KLOCKI HAMULCOWE?

Przy standardowym stylu jazdy przeciętnego kierowcy, klocki hamulcowe wytrzymują średnio około 40 tysięcy kilometrów. W przypadku tzw. dynamicznej jazdy po mieście lub długich tras, interwał ten może być odpowiednio niższy lub wyższy.

JAK DŁUGO TRWA WYMIANA KLOCKÓW HAMULCOWYCH?

Sama czynność wymiany klocków hamulcowych to kwestia 30-60 minut (wraz z odpowietrzeniem układu hamulcowego). W niektórych przypadkach i nieprzewidzianych sytuacjach czas ten może się wydłużyć. Optymalnym rozwiązaniem jest umówienie się na konkretny termin kilka dni wcześniej – wtedy zyskujesz pewność, że – pasujące do Twojego auta – klocki hamulcowe będą dostępne i gotowe do wymiany.

CZY PO WYMIANIE KLOCKÓW TRZEBA ODPOWIETRZYĆ UKŁAD HAMULCOWY?

Tak, po wymianie klocków hamulcowych należy odpowietrzyć układ – jest to standardowa praktyka w sytuacji wymiany klocków.

ILE KILOMETRÓW UKŁADAJĄ SIĘ KLOCKI?

Docieranie, czyli układanie się klocków hamulcowych wymaga około 300 kilometrów standardowej jazdy. W tym czasie można częściej niż zazwyczaj używać hamulców, natomiast należy unikać bardzo gwałtownych hamowań, gdyż stwarza to ryzyko zeszklenia klocków hamulcowych.

CZY MOŻNA JEŹDZIĆ NA STARTYCH KLOCKACH HAMULCOWYCH?

Nie powinno się jeździć na startych klockach hamulcowych – nie tylko jest to niebezpieczne, ale także grozi uszkodzeniem tarcz hamulcowych, co generuje kolejne koszty.

Grubość okładziny ciernej warto więc kontrolować regularnie.

WYMIANA KLOCKÓW HAMULCOWYCH, WYMIANA TARCZ HAMULCOWYCH KRAKÓW – ZAKRES USŁUG

W Auto Serwis 24H wymieniamy wszystkie elementy eksploatacyjne samochodu, w tym przeprowadzamy wymianę tarcz i klocków hamulcowych. Podczas wizyty w naszym warsztacie samochodowym wykwalifikowani mechanicy samochodowi sprawdzają sprawność układu hamulcowego. Jeśli zachodzi konieczność naprawy hamulców, wszystkie prace wykonywane są w możliwie jak najkrótszym czasie z zachowaniem dbałości o każdy szczegół.

W ramach kompleksowej naprawy układu hamulcowego wykonujemy takie usługi jak:

 • wymiana klocków hamulcowych (przód, tył),
 • wymiana tarcz hamulcowych (przód, tył),
 • regeneracja klocków hamulcowych i szczęk,
 • wymiana bębna hamulcowego,
 • wymiana szczęk hamulcowych,
 • wymiana zacisku hamulcowego,
 • wymiana czujnika ABS,
 • sprawdzanie płynu hamulcowego,
 • inne.

Klocki hamulcowe zawsze należy wymieniać kompletami.

NAPRAWA HAMULCÓW – WARSZTAT KRAKÓW, PODGÓRZE, BIEŻANÓW, KURDWANÓW

Naprawy w obrębie samochodowego układu hamulcowego przeprowadzamy w naszym warsztacie przy ulicy Szklarskiej 13 w Krakowie.

Zapraszamy do naszego serwisu zarówno mieszkańców Krakowa (Podgórze, Bieżanów, Prokocim, Krowodrza, Grzegórzki, Czyżyny, Łagiewniki, Dębniki, Zwierzyniec, Prądnik, Bronowice, Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Nowa Huta, Stare Miasto), jak i kierowców okolicznych miejscowości: Skawiny, Gaju, Libertowa, Wieliczki, Niepołomic, Zabierzowa i innych miejsc województwa małopolskiego.

W JAKICH MARKACH POJAZDÓW MOŻEMY DLA CIEBIE WYMIENIĆ KLOCKI HAMULCOWE I TARCZE?

Wykonujemy diagnostykę i naprawy następujących marek samochodów: Alfa Romeo, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, Daewoo, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Kia, Lancia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Chrysler, Subaru, Volvo i inne. Ponadto prowadzimy kompleksowe usługi w zakresie mechaniki pojazdowej samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, skuterów, motocykli, quadów, jeepów wszystkich marek.

Zadbaj z nami o swój samochód – wymiana tarcz i klocków czy inne usługi i naprawy nie mają przed nami tajemnic.