wymiana kloców, tarcz hamulcowych Kraków

Wymiana klocków i naprawa tarcz hamulcowych

Klocki hamulcowe to podstawowy element układu hamulcowego. Klocki i tarcze hamulcowe to elementy, które w wyniku eksploatacji ulegają stopniowemu zużyciu. Ich stan oraz stopień zużycia przekłada się na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Jazda samochodem wyposażonym w zużyte klocki będzie hałaśliwa, mało komfortowa, a przede wszystkim niebezpieczna, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o regularną wymianę klocków hamulcowych w profesjonalnym warsztacie samochodowym.

Objawy zużytych klocków hamulcowych

Do podstawowych objawów zużycia klocków hamulcowych zalicza się:

 • wydłużenie drogi hamowania,
 • pogorszenie tempa przyspieszenia,
 • wibracje w kierownicy podczas hamowania,
 • nieprzyjemne dźwięki, tarcia, piszczenie.

Głównym powodem zużycia klocków hamulcowych jest zbyt długi okres eksploatacji jednego kompletu klocków hamulcowych.

Najczęstsze awarie tarcz hamulcowych

Tarcze wraz ze współpracą z klockami hamulcowymi odpowiadają za zatrzymanie się pojazdu. Do najczęściej spotykanych usterek tarcz hamulcowych zalicza się m.in.: powstawanie “rowków” na ich powierzchni, co zwykle jest efektem przedostawania się kamieni, piasku lub użyciem kiepskiej jakości klocków hamulcowych. Tego typu usterka przejawia się najczęściej głośną pracą hamulców i odgłosami tarcia w momencie hamowania.

Kolejnym, bardzo często spotykanym problemem dotyczącym tarcz hamulcowych, jest korozja. Korozja tarcz hamulcowych powoduje nie tylko hałas podczas hamowania, ale również różnice w sile hamowania. Korozja na tarczach hamulcowych zwykle pojawia się po sezonie zimowym na skutek soli drogowej i błota pośniegowego. W zależności od stopnia zaawansowania korozji, zaleca się tarcze przetoczyć lub wymienić.

Stosunkowo częsta usterka tarcz hamulcowych to ich przegrzanie. Przegrzanie tarcz hamulcowych spowodowane jest zwykle zakleszczeniem lub zablokowaniem klocków hamulcowych. Objawia się powstawaniem niebieskich przebarwień na ich powierzchni. W przypadku przegrzania, tarcze hamulcowe najlepiej wymienić na nowe.

Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Zużycie klocków hamulcowych przede wszystkim zależy od stylu jazdy i sposobu użytkowania samochodu. Nowoczesne klocki hamulcowe najczęściej wyposażone są w czujniki zużycia, które informują o konieczności ich wymiany. W samochodach starszej generacji kierowca musi być bardziej czujny. Może skontrolować stan klocków hamulcowych w warsztacie samochodowym lub samodzielnie.

Klocki hamulcowe powinny zostać bezwzględnie wymienione, gdy grubość okładzin jest mniejsza niż 3 mm. Każdy klocek posiada specjalny rowek, który pokazuje stopień zużycia klocków. Jeśli rowek widoczny jest słabo lub nie widać go w ogóle, konieczna będzie bezwzględna wymiana klocków hamulcowych.

Wymiana tarcz hamulcowych Kraków – zakres usług

W Auto Serwis 24H wymieniamy wszystkie elementy eksploatacyjne samochodu, w tym przeprowadzamy wymianę tarcz i klocków hamulcowych. Podczas wizyty w naszym warsztacie samochodowym wykwalifikowani mechanicy samochodowi sprawdzają sprawność układu hamulcowego. Jeśli zachodzi konieczność naprawy hamulców, wszystkie prace wykonywane są w możliwie jak najkrótszym czasie z zachowaniem dbałości o każdy szczegół.

W ramach kompleksowej naprawy układu hamulcowego wykonujemy:

 • wymianę klocków hamulcowych (przód, tył),
 • wymianę tarcz hamulcowych (przód, tył),
 • regenerację klocków hamulcowych i szczęk,
 • wymianę bębna hamulcowego,
 • wymianę szczęk hamulcowych,
 • wymianę zacisku hamulcowego,
 • wymianę czujnika ABS,
 • sprawdzanie płynu hamulcowego,
 • inne.

Klocki hamulcowe zawsze należy wymieniać kompletami.

Naprawa hamulców Kraków, Podgórze, Bieżanów, Kurdwanów

Naprawy w obrębie samochodowego układu hamulcowego przeprowadzamy w naszym warsztacie przy ulicy Szklarskiej 13 w Krakowie. Ponadto prowadzimy kompleksowe usługi w zakresie mechaniki pojazdowej samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, skuterów, motocykli, quadów, jeepów wszystkich marek.

Wykonujemy kompleksowe usługi serwisowe następujących marek samochodów: Alfa Romeo, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, Daewoo, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Kia, Lancia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo i inne.