Co jest powodem ciągłego rozładowywania akumulatora w samochodzie?
Data publikacji: 5 września 2024
Ostatnia aktualizacja: 25 września 2024

Co może być przyczyną szybko rozładowującego się akumulatora? Co robić w takiej sytuacji?

Szybko rozładowujący się akumulator jest jednym z najczęstszych problemów. Niemal każdy kierowca doświadczył tego typu awarii na postoju czy w trasie, ale nie nie każdy potrafi zdiagnozować brak prądu w swoim pojeździe. Głównymi objawami rozładowanej baterii jest brak oświetlenia kabiny pasażerskiej, blado świecące kontrolki na desce rozdzielczej oraz trudności z uruchomieniem silnika. Jest to frustrujące, powoduje stres, dezorganizację dnia, konieczność załatwiania „na cito” transportu zastępczego, a niekiedy (jeżeli awaria wystąpi poza miejscem zamieszkania) – umawiania “na już” dobrego mechanika samochodowego, szukania lawety, bądź kogoś życzliwego, kto pozwoli nam odpalić silnik ze swojego akumulatora poprzez kable rozruchowe. Dlatego – w imię zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, w niniejszym artykule przyglądniemy się najczęstszym powodom szybko rozładowującego się akumulatora oraz zdiagnozujemy co zrobić, aby skutecznie takiemu problemowi zaradzić.

Bez akumulatora nie ma jazdy!

Nie jest odkrywczym stwierdzenie, że każdy pojazd np. jeep, samochód dostawczy, tir, quad, motocykl, skuter czy to spalinowy, czy elektrycznych wyposażony jest w akumulator. Ta niepozorna część odgrywa zasadniczą rolę w funkcjonowaniu każdego pojazdu dostarczając energię zarówno do rozruchu silnika jak i do zasilania innych, pomniejszych, ale równie ważnych systemów elektrycznych. To właśnie dzięki akumulatorowi, w każdym aucie funkcjonuje oświetlenie, radio, centralny zamek, gniazda zapalniczki czy usb, nawigacja, klimatyzacja, komputer pokładowy i inne, coraz to liczniejsze i bardziej zaawansowane odbiorniki prądu. Akumulator wpływa też na stabilizację napięcia w instalacji elektrycznej, co ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania sieci elektrycznej pojazdu.

Przyczyny szybko rozładowującego się akumulatora

Tak jak w wielu przypadkach złożonych konstrukcji, tak samo i tutaj, nie ma jednej przyczyny szybko rozładowującego się akumulatora. Czasem powody mogą być wręcz niewiarygodne (tak jak w sytuacji, gdy pewien roztargniony kierowca usilnie próbował odpalić silnik w momencie gdy… akumulatora nie było, bo zapomniał, że wyjął go poprzedniego wieczora), lecz najczęściej da się je uszeregować w kilka powtarzalnych grup.

Zaawansowany wiek akumulatora

Przyjmuje się, że średni czas eksploatacji akumulatora wynosi 4-6 lat. Po tym okresie incydenty gwałtownego spadku napięcia zaczną występować coraz częściej, a akumulator wymagać będzie wymiany. Można co prawda próbować doładowania go przy pomocy prostownika, ale przy zaawansowanym wieku baterii będzie to miało raczej krótkotrwały efekt i zalecane jest jako rozwiązanie doraźne.

Uszkodzenia oraz wady fabryczne

Do najczęstszych wad fabrycznych akumulatora należą:

  • kiepska jakość materiałów użytych w procesie produkcji,
  • nieszczelności, doprowadzające do wycieków elektrolitu,
  • błędy w montażu poszczególnych elementów akumulatora,
  • niższa, niż deklarowana, pojemność baterii,
  • wadliwe ogniwa, prowadzące do nierównomiernego rozkładu energii,
  • słabej jakości konstrukcja mechaniczna, podatna na zużycie i uszkodzenia,
  • wady systemów monitorujących ładowanie i zarządzających energią,
  • zbyt krótka, względem deklarowanej, żywotność akumulatora.

Wymienione wady fabryczne w istotny sposób zmniejszają wydajność akumulatora. Są o tyle frustrujące, że kierowca nie spodziewa się nawet awarii, która ma go spotkać. Jako nabywca nowego akumulatora, ma pewność, że posiada produkt o długotrwałej żywotności. Pozytywnym aspektem rozładowania akumulatora z przyczyny fabrycznej będzie natomiast to, że najczęściej część taką można wymienić na gwarancji bez zbędnych problemów ani niepotrzebnych pytań.

Wadliwie działający układ ładowania

Po uruchomieniu silnika, za dostarczenie energii do wszelkich odbiorników na pokładzie samochodu odpowiedzialny jest alternator. Stanowi on także serce układu ładowania akumulatora. Wadliwie działający alternator nie będzie w sposób prawidłowy ładował akumulatora, a co za tym idzie, doprowadzi do szybkiego rozładowania nawet nowego, sprawnego urządzenia. Jeżeli zatem, po naładowaniu akumulatora i pozytywnym zweryfikowaniu jego sprawności odpowiednim testem, bateria rozładuje się na nowo, koniecznie należy sprawdzić układ ładowania. Sprowadza się to najczęściej do naprawy alternatora bądź wymiany, bo wówczas to najprawdopodobniej w nim tkwi przyczyna usterki. Prócz szybko rozładowującego się akumulatora, innymi objawami uszkodzenia alternatora będą:

  • słabe bądź mrugające światła,
  • kłopot z elektroniką w pojeździe,
  • zgrzytanie, piski i inne niepokojące dźwięki z okolicy alternatora, bądź paska napędowego,
  • przegrzewanie się silnika na skutek niedostarczenia odpowiedniej mocy do wentylatora chłodzącego,
  • wyraźny spadek mocy samochodu,
  • brak wystarczającego zasilania niezbędnych systemów elektronicznych,
  • świecąca kontrolka akumulatora, sygnalizująca awarię.

Zdaniem eksperta

Warto zlecać kontrole sprawności akumulatora przy okazji każdego przeglądu technicznego i diagnostyki komputerowej. Sama procedura nie jest droga, natomiast umożliwi mechanikowi wczesne wykrycie ewentualnych problemów, co zapobiegnie, niekiedy bardzo kosztownym, awariom układów elektrycznych – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Co jeszcze wpływa na szybkie rozładowywanie akumulatora?

Omówione powyżej przyczyny to oczywiście niejedyne powody problemów z akumulatorem. Równie często problemy z uruchomieniem silnika powodować mogą nieszczelności baterii, wycieki elektrolitu, wysoka temperatura, powodująca obniżenie parametrów akumulatora, a także wadliwa, wymagająca naprawy instalacja elektryczna w pojeździe. Sprawność akumulatora obniżać też mogą nieuzasadniony pobór prądu na postoju, skorodowane i luźne połączenia elektryczne czy po prostu nieprawidłowe użytkowanie pojazdu.

Pamiętaj! Sprawny akumulator to komfort podróży i spokój.

Aby zapewnić sobie spokój, bezpieczeństwo i komfort w podróży, niezbędna jest troska o samochodowy akumulator. Warto zatem, wraz z okresową wymianą płynów i filtrów w pojeździe, regularnie kontrolować również sprawność samochodowej baterii. Pamiętaj o jej wymianie po zakończeniu okresu eksploatacji i o postępowaniu z nią zgodnie z zaleceniami producenta. Takie działanie da gwarancję, że akumulator służyć nam będzie bezawaryjnie, a my cieszyć się będziemy bezstresowym użytkowaniem naszego pojazdu.

Zauważyłeś, że akumulator w Twoim pojeździe szybko się rozładowuje?

Zadzwoń i umów się na konsultację w profesjonalnym serwisie w Krakowie!

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.