Najczęstsze problemy i usterki wykrywane podczas diagnostyki samochodowej
Spis treści
1.Jak działa diagnostyka komputerowa pojazdów?
2.Kiedy warto wykonać diagnostykę samochodową?
3.Jakie są najczęstsze usterki wykrywane przez diagnostykę komputerową?
4.Dlaczego warto robić regularne przeglądy techniczne?
Jeśli chcemy, by nasz samochód służył nam sprawnie przez długie lata, musimy o niego dbać. Regularne wykonywanie diagnostyki komputerowej pozwala sprawdzić stan techniczny poszczególnych komponentów i minimalizuje ryzyko poważnych awarii w późniejszym czasie. Szybkie wykrycie potencjalnych usterki prowadzi do uniknięcia kosztownych napraw i nerwów.
Diagnostyka samochodowa jest najprostszym i najlepszym sposobem na monitorowanie zużycia poszczególnych części i zapewnienie sobie oraz innym bezpieczeństwa. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej najczęstszym usterkom, jakie są wykrywane w czasie komputerowej diagnostyki.
Jak działa diagnostyka komputerowa pojazdów?
Na samym początku warto wyjaśnić, na czym polega diagnostyka komputerowa pojazdów. Jest to zaawansowane narzędzie, które umożliwia precyzyjną analizę pojazdu i wykrywanie w nim potencjalnych usterek. Polega na podłączeniu odpowiednich urządzeń do portu diagnostycznego auta. Specjalny tester diagnostyczny analizuje wszystkie systemy i wykazuje wykryte potencjalne usterki. Jeśli jeden z parametrów przekracza ustaloną normę, komputer pokładowy odnotuje kod błędu.
Co ważne całe badanie stanu technicznego samochodu przebiega szybko i precyzyjnie. Pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i odpowiednie reagowanie. Regularna kontrola stanu pojazdu umożliwia szybką naprawę samochodu, co przekłada się na oszczędność naszego czasu i pieniędzy.
Kiedy warto wykonać diagnostykę samochodową?
Dzięki diagnostyce komputerowej możemy uniknąć poważnych awarii, dlatego warto badać kompleksowo wszystkie elementy pojazdu minimum raz w roku lub co 20-30 tysięcy kilometrów. Wtedy znacząco zmniejszymy ryzyko wystąpienia usterek i poprawimy żywotność samochodu.
Stan techniczny pojazdu powinniśmy zbadać, gdy zauważymy niepokojące zachowania samochodu, takie jak większe zużycie paliwa, spadek mocy silnika czy dziwne dźwięki dochodzące spod maski samochodu. Wykonanie diagnostyki komputerowej jest obowiązkowe przed zakupem używanego pojazdu. Analiza poszczególnych parametrów pozwala na wczesne wykrycie usterek, które mogłyby prowadzić do poważniejszych problemów i kosztownych napraw w przyszłości.
Warto też wykonać test diagnostyczny, gdy na wyświetlaczu deski rozdzielczej zapali się kontrolka Check Engine. Wskazuje ona na mniej lub bardziej poważne odchylenia od normy.Za zapalenie tej kontrolki może odpowiadać wiele czynników.
Zdaniem eksperta Pod żadnym pozorem nie wolno nam lekceważyć pojawienia się kontrolki. Gdy tylko ją zauważymy, powinniśmy zaplanować wizytę w serwisie samochodowym. W zależności od koloru kontrolki musimy odpowiednio zareagować. W przypadku, gdy Check Engine świeci się na żółto lub pomarańczowo, oznacza to drugi stopień zagrożenia, który umożliwia jednak dalszą jazdę. Inaczej jest w przypadku, gdy kontrolka zapali się na czerwono, wtedy musimy przerwać jazdę, gdyż usterka jest poważna. Niezwłocznie trzeba też udać się do najbliższego warsztatu, gdy po zapaleniu kontrolki silnik przeszedł w tzw. tryb awaryjny – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.
Jakie są najczęstsze usterki wykrywane przez diagnostykę komputerową?
Diagnostyka pozwala na odkrycie potencjalnych problemów niemal każdego z podzespołów w pojeździe. Szybko i precyzyjnie identyfikuje problemy z każdym układem. Są jednak usterki, które niemal zawsze i od razu są wykrywane w czasie serwisowania pojazdu, które wymieniliśmy poniżej.
Problemy z silnikiem odkryte dzięki diagnostyce
Kluczowe działanie silnika zapewnia wydajną jazdę, dlatego należy go regularnie badać. Diagnostyka najczęściej wykazuje problemy związane z nieszczelnymi uszczelkami, zużytym paskiem rozrządu czy zużytymi świecami zapłonowymi. Musimy pamiętać, że wczesne wykrycie nieprawidłowości w pracy jednostki napędowej pozwala uniknąć poważniejszych problemów i kosztownych napraw silnika. Często koszt wymiany napędu wynosi kilka tysięcy.
Wykrywanie usterek układu hamulcowego oraz zawieszenia
Diagnostyka samochodowa często wykazuje też usterki związane z układem hamulcowym. Są to najwcześniej zużyte i przetarte klocki hamulcowe lub uszkodzone tarcze. Mogą one zmniejszyć stateczność hamowania, co bezpośrednio przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Wtedy koniecznie musimy wymienić klocki i tarcze hamulcowe.
Z kolei wykryte w trakcie specjalistycznego badania nieszczelne przewody hamulcowe, prowadzą do utraty ciśnienia w układzie. Dzięki diagnostyce odkryjemy w porę problemy z amortyzatorami i łożyskami kół.
Chcesz sprawdzić, czy twój samochód działa prawidłowo i przeprowadzić diagnostykę komputerową? Odwiedź serwis samochodowy w Krakowie i przekonaj się.
Problemy z elektroniką i elektryką – co da się wykryć w czasie diagnostyki samochodowej
W czasie sprawdzania stanu technicznego samochodu, problemy z systemem oświetlenia są jednymi z najczęściej występujących usterek. Na szczęście przepalone żarówki i uszkodzone reflektory nie wymagają skomplikowanych napraw. Diagnostyka pozwala na szybkie wykrycie problemów związanych z pracą akumulatora m.in. jego rozładowanie czy korozję styków. Umożliwia też na odkrycie nieprawidłowości w działaniu alternatora i typowych usterek czujników. Naprawa alternatora może być kosztownym wydatkiem, którego lepiej uniknąć.
Dlaczego warto robić regularne przeglądy techniczne?
Regularne przeglądy techniczne pozwalają na dokładne sprawdzenie działania wszystkich podzespołów pojazdu. Dzięki specjalistycznemu badania dowiemy się, w jakim stanie są poszczególne części eksploatacyjne naszego pojazdu oraz kiedy powinniśmy wymienić płyny eksploatacyjne w samochodzie. Wtedy będziemy mogli od razu podjąć się naprawy konkretnej części, przez co unikniemy poważnych awarii. Zapewnimy sobie i naszym bliskim bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Będziemy mogli poruszać się samochodem w dobrym stanie technicznym.
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- 13 najczęstszych usterek, przez które samochód nie przejdzie przeglądu
- Kontrolki w samochodzie – sprawdź, co mogą oznaczać i czy zawsze konieczna jest wizyta u mechanika
- Co oznacza czerwona kontrolka check engine na desce rozdzielczej?
Autor wpisu
Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.