Dlaczego silnik bierze olej?
Data publikacji: 28 listopada 2023
Ostatnia aktualizacja: 5 grudnia 2023

Co robić, gdy silnik bierze olej?

Olej silnikowy pełni ważną funkcję w każdym samochodzie. Odpowiada m.in. za smarowanie ruchomych części jednostki napędowej. Nie ma co do tego wątpliwości, że każdy silnik podczas swojej pracy zużywa niewielkie ilości oleju. Problem zaczyna się wtedy, gdy odbywa się to w sposób niekontrolowany. Przyczyny nadmiernego zużycia oleju mogą być różne, dlatego w takiej sytuacji warto zasięgnąć porady mechanika, który zweryfikuje stan wszystkich podzespołów mogących mieć na to wpływ.

Jaką funkcję pełni olej silnikowy w samochodzie?

Każdy olej silnikowy składa się z oleju bazowego oraz dodatków uszlachetniających. Rodzaj bazy decyduje o tym, czy jest to olej syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny. Z kolei dodatki uszlachetniające mają za zadanie poprawić właściwości oleju bazowego.

Najważniejszą funkcją oleju silnikowego jest zmniejszanie tarcia pomiędzy ruchomymi częściami silnika. W rezultacie zużywają one się wolnej i nie rozgrzewają nadmiernie. Zmniejszając tarcie, olej zapewnia odpowiednie osiągi silnika oraz zmniejsza zużycie paliwa. Oprócz tego zawiera dodatki, które pomagają chronić metalowe części silnika przed korozją powstałą w wyniku przedostawania się do oleju kwaśnych związków powstałych podczas procesu spalania. Olej usuwa również wszelkie zanieczyszczenia i osady, które mogą powstać w wyniku spalania i zużycia jednostki napędowej.Te zanieczyszczenia są następnie usuwane z olejem podczas jego wymiany lub przechwytywane przez filtr oleju. Olej pomaga również w odprowadzaniu ciepła z najgorętszych części silnika, takich jak tłoki i wał korbowy. 

Co ile wymieniać olej silnikowy?

Wymianę oleju należy wykonywać co 10-15 tysięcy kilometrów lub raz w roku, niezależnie od przebiegu. W nowych samochodach okres ten jest nieco dłuższy i wynosi od 15 do 20 tysięcy kilometrów. Generalnie zasada jest taka, że im starszy samochód, tym wymiana oleju powinna być wykonywana częściej.

Jak rozpoznać, że silnik ,,bierze” olej w sposób niekontrolowany?

Niekontrolowane branie przez silnik oleju, powoduje częstsze dolewki, a to powinno wzbudzić nasz niepokój. Chcąc uniknąć remontu silnika lub jego wymiany, trzeba trzymać rękę na pulsie. Zaleca się regularnie kontrolować poziom zużycia oleju silnikowego. Przyjmuje się, że prawidłowe powinno wynosić nie więcej niż 0,15 l/1000 km. Trzeba jednak pamiętać, że są to wartości mocno orientacyjne.

Aby dokonać pomiar poziomu oleju, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim auto powinno stać na równym i najlepiej płaskim podłożu, a silnik musi być zimny od co najmniej kilkudziesięciu minut. W innym wypadku odczyt poziomu oleju może być błędny – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl

Po otwarciu maski samochodu należy wyciągnąć miarkę oleju, oczyść ją starannie, a następnie włożyć z powrotem na miejsce i ponownie wyjąć. Poprawny poziom oleju powinien oscylować między minimalnym a maksymalnym oznaczeniem na miarce. Jeśli jest go zbyt mało, może to wskazywać na wyciek lub przedostawanie się do miejsc, gdzie nie powinien się znajdować. W takiej sytuacji niezbędna jest jak najszybsza wizyta u mechanika samochodowego.

Innym sposobem na sprawdzenie tego, czy silnik bierze za dużo oleju, będzie zwrócenie uwagi na kolor spalin wydobywających się z rury wydechowej. Kolor dymu olejowego jest zwykle szaro-niebieski. 

Dlaczego silnik bierze olej? Przyczyny

Przyczyny brania oleju przez silnik mogą być bardzo różne. Oto kilka z nich:

  • nieszczelne pierścienie tłokowe;
  • problemy z nieszczelnością turbosprężarki;
  • zniekształcenia korbowodu;
  • zużycie pompy wtryskowej;
  • nieprawidłowy montaż elementów po serwisie lub naprawie;
  • zbyt wysokie ciśnienie oleju w układzie smarowania;
  • uszkodzona uszczelka pod głowicą;
  • nieszczelność dyferencjałów w przypadku samochodów z napędem na cztery koła.

Silnik bierze olej – do czego może to prowadzić?

Niski poziom oleju w jednostce napędowej niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. W najgorszym scenariuszu może okazać się, że konieczny będzie remont silnika lub jego wymiana na nowy, co niestety jest kosztowne. Ponadto niski poziom oleju może wpływać na ogólną wydajność silnika, powodując nieregularną pracę, trudności z uruchomieniem lub nagłe zatrzymywanie się pojazdu, co przekłada się na komfort jazdy.

Ważne:

O tym, że poziom oleju jest za niski informuje nas kontrolka znajdująca się na desce rozdzielczej pojazdu. Gdy zobaczymy, że pali się na czerwono, należy niezwłocznie zatrzymać pojazd i sprawdzić stan oleju. Nieraz wystarczy go tylko uzupełnić, ale nierzadko sygnalizuje ona poważniejszą awarię.

Masz podejrzenia, że silnik w Twoim aucie bierze olej?
Skontaktuj się z mechanikiem

Co robić, gdy silnik bierze olej?

Jeśli zaobserwujemy, że w naszym samochodzie silnik zaczyna brać olej lub mamy takie przypuszczenia, najlepiej od razu udać się do warsztatu samochodowego. Doświadczony mechanik po dokładnym sprawdzeniu jest w stanie określić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. W zależności od powodów zaproponuje wymianę lub naprawę uszkodzonego elementu.

O ile wymiana uszczelki pokrywy zaworów czy misy oleju nie jest dużym wydatkiem, to właściciel pojazdu może nie być przygotowany na remont całej jednostki napędowej. W tym wypadku z doraźną pomocą przychodzą producenci chemii motoryzacyjnej, którzy oferują różne rodzaje dodatków do oleju, mające na celu opóźnić konieczność wykonania specjalistycznych napraw. Dodatki te nie mogą być stosowane w każdej sytuacji, dlatego zawsze warto wcześniej udać się do mechanika, który wskaże przyczynę problemu.

Przeczytaj na naszym blogu również:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.