Kiedy wymienić łańcuch rozrządu w samochodzie?
Data publikacji: 4 stycznia 2024
Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2024

Kiedy wymienić łańcuch rozrządu w samochodzie? Objawy zużycia

Awaria mechanizmu rozrządu w samochodzie to diagnoza, której nie chciałby słyszeć żaden właściciel pojazdu. Łańcuch rozrządu jest jednak jednym z kluczowych elementów układu napędowego silnika – wpływa na jego wydajność i działanie – dlatego musi pracować prawidłowo. Tylko wtedy może zapewnić odpowiednie funkcjonowanie całego mechanizmu, jak również gwarantować bezpieczeństwo podczas jazdy. Po czym jednak poznać, że łańcuch rozrządu w samochodzie nadaje się do wymiany? Przedstawiamy najczęstsze objawy zużycia i podpowiadamy, kiedy udać się do mechanika.

Czym jest rozrząd w samochodzie?

Rozrząd jest jednym z ważniejszych elementów każdego układu napędowego w samochodzie. Zbudowany jest z zespołu komponentów, których główne zadanie polega na zapewnieniu cylindrom silnika odpowiedniego dopływu powietrza. Łańcuch rozrządu to jeden ze składowych tego mechanizmu. Odpowiada on za otwieranie i zamykanie zaworów we właściwym czasie, dzięki czemu możliwa jest optymalna praca jednostki napędowej. Uszkodzenie łańcucha może nieść ze sobą poważne konsekwencje, między innymi zniszczenie zaworów lub awarię całego silnika, dlatego jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy.

Przeczytaj również: Czy remont silnika się opłaca? Kiedy należy go wymienić?

Silniki samochodowe, których rozrząd napędzany jest łańcuchem, kiedyś uważano za mniej awaryjne. Element ten nadawał się do wymiany zwykle dopiero przy kompleksowym remoncie silnika. We współczesnych modelach pojazdów wymiana rozrządu nie jest niczym zaskakującym i należy ją przeprowadzać po uzyskaniu określonego przebiegu lub niezwłocznie w przypadku uszkodzenia. Dlatego warto znać charakterystyczne objawy, które świadczą o usterce łańcucha rozrządu w samochodzie – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Jakie są objawy zużycia i awarii łańcucha rozrządu?

Najczęstsze objawy, które świadczą o zużyciu lub uszkodzeniu łańcucha rozrządu w samochodzie, to między innymi:

  • charakterystyczne stukanie spod maski, z okolic silnika, zwłaszcza podczas jego uruchamiania i rozgrzewania;
  • problemy z rozruchem jednostki napędowej lub niemożliwe uruchomienie;
  • wyraźny spadek mocy silnika;
  • nierówna praca mechanizmu, niestabilne obroty – szczególnie na biegu jałowym;
  • słyszalne niepokojące dźwięki wydobywające się z okolic obudowy rozrządu.

Kiedy należy wymienić łańcuch rozrządu w samochodzie?

Bez w pełni sprawnego mechanizmu rozrządu niemożliwe jest odpowiednie funkcjonowanie pojazdu oraz bezpieczna jazda. Im dłużej zwlekamy z wizytą w warsztacie samochodowym, tym większe ryzyko bardziej poważnego uszkodzenia silnika, co wiąże się również z o wiele wyższymi kosztami naprawy. Łańcuch rozrządu należy niezwłocznie wymienić, gdy:

  • zauważymy lub usłyszymy któreś z wymienionych wcześniej objawów;
  • osiągniemy określoną przez producenta samochodu wartość przebiegu (standardowo przyjmuje się, że jest to 100 000 – 150 000 kilometrów, ale zalecenia te są różne dla poszczególnych modeli samochodów oraz rodzajów silnika);
  • zaleci to mechanik samochodowy podczas diagnostyki samochodu – wykwalifikowany pracownik warsztatu z pewnością oceni faktyczny stan łańcucha rozrządu i gdy zobaczy, że element ten nosi wyraźne oznaki zużycia, zaproponuje jego wcześniejszą wymianę.

Czy można przedłużyć trwałość łańcucha rozrządu?

Łańcuch rozrządu to element, który prędzej czy później będzie wymagał wymiany – choćby po osiągnięciu określonej przez producenta samochodu w instrukcji obsługi wartości przebiegu. Mechanizm ten również szybciej się zużywa, gdy pojazdu częściej używamy do miejskich, krótkich tras, niż podczas długodystansowych, dłuższych podróży autostradami. Można jednak przedłużyć trwałość łańcucha rozrządu i uniknąć jego przedwczesnej naprawy. Aby to zrobić, zalecane jest:

  • stosowanie wysokiej jakości oleju silnikowego (który jest zgodny z zaleceniami określonymi przez producenta pojazdu);
  • regularna wymiana oleju, płynów i filtrów (raz w roku podczas przeglądu lub po przejechaniu określonej liczby kilometrów);
  • systematyczna kontrola ilości oleju silnikowego w zbiorniku;
  • właściwa eksploatacja samochodu (na przykład unikanie dynamicznej jazdy na nierozgrzanym silniku).

Czy można wymienić łańcuch rozrządu w pojeździe samodzielnie?

Awaria rozrządu w samochodzie to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Istnieje więc niekiedy pokusa, aby zrobić to samodzielnie, jednak to bardzo złe rozwiązanie. Naprawa lub wymiana łańcucha rozrządu to bardzo skomplikowany proces. Wymaga on nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również profesjonalnych narzędzi. Samodzielna wymiana, bez doświadczenia i niezbędnych umiejętności, może nieść ze sobą nieodwracalne konsekwencje, w tym poważniejsze uszkodzenie całego silnika (co jest jednoznaczne z jeszcze wyższymi kosztami naprawy). W przypadku awarii rozrządu warto więc skorzystać z usług doświadczonych pracowników profesjonalnych warsztatów samochodowych.

Łańcuch rozrządu w Twoim samochodzie wykazuje objawy zużycia?

Zadzwoń i umów się na wizytę w profesjonalnym serwisie w Krakowie!

 

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.