Po czym poznać zapowietrzone sprzęgło?
Data publikacji: 6 października 2023
Ostatnia aktualizacja: 30 października 2023

Zapowietrzone sprzęgło – objawy i przyczyny

Sprzęgło jest podstawowym elementem każdego samochodu. Odpowiada za płynną zmianę biegów oraz przeniesienie momentu obrotowego z koła zamachowego na skrzynię biegów. Jednym z częstych i stosunkowo niebezpiecznych problemów tego podzespołu jest zapowietrzenie. W artykule wyjaśnimy, jakie objawy daje zapowietrzone sprzęgło oraz czym jest to spowodowane. Podpowiadamy również, czy odpowietrzanie sprzęgła można przeprowadzić samodzielnie. 

Objawy zapowietrzenia sprzęgła

Zapowietrzenie sprzęgła występuje, gdy powietrze dostanie się do systemu hydraulicznego sprzęgła. Głównym objawem zapowietrzenia jest niewłaściwa praca pedału sprzęgła. Zaczyna stawiać opór, co jest zauważalne podczas wciskania pedału. Po naciśnięciu nie wraca ono do swojej pierwotnej pozycji lub dzieje się to z zauważalnym opóźnieniem. Innym objawem zapowietrzenia sprzęgła mogą być również problemy z płynną zmianą biegów.

Objawów wskazujących na zapowietrzenie sprzęgła nie wolno lekceważyć. Mogą one oczywiście zwiastować poważniejsze awarie, ale w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy w układzie płynu hamulcowego nie zebrało się powietrze – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl

Przyczyny zapowietrzonego sprzęgła

Przyczyn zapowietrzonego sprzęgła może być wiele. Najczęściej jest to spowodowane nieszczelnością w układzie hydraulicznym, która może być wynikiem: 

  • wycieku płynu hamulcowego z przewodów, pompy sprzęgła lub wysprzęglika. Wyciek może być spowodowany uszkodzeniem mechanicznym, korozją lub zużyciem elementów układu;
  • zerwania przewodu hamulcowego;
  • nieszczelności zbiorniczka płynu hamulcowego. 

Inne przyczyny zapowietrzenia sprzęgła to:

  • niewłaściwa wymiana lub naprawa układu sprzęgła – jeśli instalacja jest źle wykonana, może dojść do uszkodzenia elementów układu lub pojawienia się nieszczelności;
  • nieprawidłowa praca pompy sprzęgła – może być ona spowodowana uszkodzeniem mechanicznym lub zużyciem uszczelki.

Czy można samodzielnie odpowietrzyć sprzęgło hydrauliczne?

Odpowietrzanie sprzęgła nie jest czynnością skomplikowaną, niemniej niezbędne są specjalne urządzenia i narzędzia, które pozwolą na usunięcie powietrza z układu hamulcowego. Odpowietrzanie sprzęgła najlepiej przeprowadzić podnosząc auto na podnośniku albo stawiając go na kanale, by uzyskać dobry dostęp do układu. Z tego powodu najlepiej wykonać odpowietrzanie sprzęgła w sprawdzonym warsztacie samochodowym.

Dlaczego odpowietrzanie sprzęgła najlepiej przeprowadzić w warsztacie samochodowym?

Odpowietrzanie sprzęgła to proces, który wymaga precyzji, doświadczenia oraz użycia specjalistycznych narzędzi. Choć niektórzy znawcy motoryzacji z pewności przeprowadzą tę czynność we własnym zakresie, istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć powierzenie tego zadania profesjonalnemu warsztatowi, który specjalizuje się w mechanice samochodowej.

Przede wszystkim mechanicy samochodowi mają doświadczenie, które jest niezbędne do prawidłowego odpowietrzenia sprzęgła. Dzięki temu proces przebiega szybko i sprawnie. Zminimalizowane zostanie także ryzyko błędów i komplikacji.

Warsztaty samochodowe są wyposażone w specjalistyczne narzędzia i urządzenia, które umożliwią precyzyjne przeprowadzenie procesu odpowietrzania. Co więcej, mechanik jest w stanie przeprowadzić kompleksową diagnozę pozostałych podzespołów sprzęgła i ocenić ich poziom zużycia. Może to pomóc wykryć potencjalne problemy już na wcześniejszym etapie i zapobiec przyszłym poważnym awariom. Decydując się na pomoc specjalistów, zaoszczędzim także swój czas.

Ile kosztuje odpowietrzanie sprzęgła?

Odpowietrzanie sprzęgła najlepiej wykonać wraz z wymianą płynu hamulcowego. Usługa ta nie jest droga. Za samo odpowietrzanie sprzęgła zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Cena uzależniona jest od modelu i rocznika samochodu, a także miejsca, gdzie zdecydujemy się wykonać usługę. Każdy warsztat mechaniczny może mieć inny cennik.

Nie trać czasu na samodzielną naprawę usterek
Powierz odpowietrzanie sprzęgła mechanikom

Przeczytaj na naszym blogu również:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.