Po czym poznać konieczność wymiany sprzęgła
Data publikacji: 5 marca 2023
Ostatnia aktualizacja: 6 marca 2023

Sprzęgło do wymiany? Jakie są objawy jego zużycia?

Elementy konstrukcji samochodu zużywają się podczas jego eksploatacji. Sprzęgło jest jednym z najważniejszych elementów w układzie przeniesienia napędu pojazdu, który odpowiada za poprawne funkcjonowanie skrzyni biegów. Jego zużycie wpływa na bezpieczeństwo jazdy i komfort użytkowania. Często zdarza się, że właściciele samochodów nie zdają sobie sprawy z tego, że sprzęgło wymaga wymiany. Pierwsze objawy zużycia są nieznaczne i stopniowo narastają. W skrajnych przypadkach uszkodzenia powoduje całkowite unieruchomienie pojazdu. Znajomość sygnałów zużycia tego elementu pozwala w porę podjąć odpowiednie kroki i uniknąć holowania lub wezwania lawety oraz kosztownych napraw.

Jak często konieczna jest wymiana sprzęgła?

Sprzęgło jest kluczowe w płynnym przekazywaniu momentu obrotowego pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Jego wytrzymałość wynosi zazwyczaj od 150 do 200 tysięcy kilometrów, jednak czasami wymiana konieczna jest znacznie wcześniej. Zależy to od jakości zamontowanego oryginalnie sprzęgła, warunków eksploatacji, stylu jazdy, parametrów silnika, a także rodzaju skrzyni biegów.

Jakie są przyczyny zużycia sprzęgła?

Sprzęgło to element konstrukcji samochodu, którego zużycie jest sprawą indywidualną, gdyż w dużej mierze zależy od stylu jazdy. Istnieje kilka przyczyn awarii tego podzespołu w samochodzie. Poniżej przedstawiamy typowe powody ślizgania się sprzęgła:

  • Częste korzystanie z pedału sprzęgła, szczególnie w warunkach miejskich, może prowadzić do jego awarii.
  • Niewłaściwe korzystanie z pedału sprzęgła – przyciskanie go do podłogi lub jazda na półsprzęgle.
  • Uszkodzenia w mechanizmie sprzęgłowym, takie jak np. wyciek oleju, awaria łożysk.
  • Nagłe przyspieszenia lub zbyt wysokie obroty silnika przy ruszaniu z miejsca.
  • Korzystanie z pedału sprzęgła do hamowania lub bardzo szybkie zwalnianie go.

Po czym poznać uślizg sprzęgła?

Wychwycenie momentu, w którym w sprzęgle doszło do zużycia tarczy, wymaga obserwacji zachowania pojazdu podczas jazdy. Zbyt mała grubość materiału ciernego sprawia, że sprzęgło zaczyna się ślizgać. Jakie typowe objawy daje zużyte sprzęgło?

  • Zużyte sprzęgło nie przekazuje wystarczającej mocy z silnika na koła, co objawia się problemem z przyspieszeniem.
  • Może występować spadek mocy, w efekcie czego samochód ma trudności w pokonywaniu wzniesień i utrzymywaniu prędkości na autostradzie.
  • Zużycie tego elementu pojazdu może skutkować wydłużeniem skoku sprzęgła, co sprawia, że pedał musi być naciskany niżej niż zwykle, aby zadziałał.
  • Często pojawia się specyficzny zapach przy gwałtownych przyspieszaniu, a w skrajnych przypadkach zużycia także przy normalnej jeździe.
  • Występują trudności w zmianie biegów lub hałas przy tej czynności.
  • Pojawiają się drgania oraz szarpanie przy wciskaniu pedału gazu i przyspieszaniu. Warto tu jednak dodać, że objawy mogą także dotyczyć zużytego koła dwumasowego albo poduszek silnika.
  • Po wciśnięciu pedału sprzęgła odczuwalny jest większy opór. Powodem sztywnego sprzęgła może być zapowietrzony układ, uszkodzona linka, wyciek w pompie głównej lub nieprawidłowy montaż.

Jeśli zauważysz podczas jazdy jeden lub kilka powyższych zachowań samochodu, powinieneś udać się do profesjonalnego warsztatu samochodowego, aby sprawdzić stan swojego sprzęgła i zdiagnozować problem.

Potrzebujesz wymienić sprzęgło w swoim samochodzie?

Nie trać czasu, zadzwoń i oddaj swoje auto w ręce profesjonalistów w Krakowie!

Regeneracja czy wymiana sprzęgła?

Koszty zakupu i robocizny w przypadku montażu wymiany sprzęgła na nowe, potrafią sięgać nawet kilku tysięcy. To wydatek nieporównywalnie większy niżregeneracja turbiny czy regeneracja skrzyni biegów. Dlatego wielu kierowców z pewnością ucieszy fakt, że nie zawsze konieczny jest montaż sprzęgła nowego. W przypadku tego elementu pojazdu również możliwy odnowienie starej części. Zdecydować można się na regenerację lub wymianę przez mechanika jedynie wadliwych części sprzęgła, np. tarczy, łożyska oporowego lub wysprzęglika. 

Proces regeneracji sprzęgła może sprawić, że będzie ono lepsze niż nowy zamiennik. Znaczenie ma dobór odpowiedniej grubości i rodzaju okładziny ciernej tarczy sprzęgła. Klient zdecydować może się na okładzinę mineralną, wzmocnioną włóknami z kevlaru o grubości większej od zamiennika. Należy jednak pamiętać, że naprawa sprzęgła nie zawsze jest możliwa, ze względu na zniszczenie skrzydełek tarczy czy pęknięcia sprężyny docisku – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Co robić, aby przedłużyć okres użytkowania sprzęgła?

Ważne jest, aby pamiętać, że zużycie sprzęgła jest naturalnym procesem eksploatacyjnym i może zależeć od stylu jazdy kierowcy i warunków drogowych. Dlatego też regularna diagnostyka stanu samochodu jest niezbędna, aby zidentyfikować problemy, zanim dojdzie do poważniejszych uszkodzeń.

Aby uniknąć zużycia sprzęgła w samochodzie, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  • Należy stosować się do zasad prawidłowego użytkowania pojazdu, takich jak delikatne i płynne zmiany biegów, unikanie nagłych przyspieszeń i hamowań oraz przestrzeganie ograniczeń prędkości.
  • Konieczne jest regularne kontrolowanie pojazdu, w tym stanu sprzęgła i zębatek skrzyni biegów. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości warto udać się do specjalisty od mechaniki samochodowej.
  • Warto również pamiętać o dbaniu o zębatki skrzyni biegów poprzez stosowanie odpowiedniego oleju i unikanie nagłych redukcji.

Wszystkie te czynniki razem mogą przyczynić się do dłuższej żywotności sprzęgła w samochodzie i zapewnić bezpieczną oraz komfortową jazdę.

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.