Przegląd 7 najpopularniejszych awarii automatycznej skrzyni biegów
Spis treści
Automatyczne skrzynie biegów cieszą się coraz większą popularnością. Kierowcy chętniej wybierają samochody wyposażone w tak zwane automaty, ponieważ zwiększają one komfort jazdy i niwelują potrzebę ręcznej zmiany położenia lewarka. Automatyczne przekładnie są wygodne, ale one również niekiedy ulegają uszkodzeniom. Ich budowa jest bardzo złożona, więc w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości konieczna jest jak najszybsza wizyta u mechanika. Jakie są najpopularniejsze awarie automatycznej skrzyni biegów? Przedstawiamy przegląd najczęstszych usterek i podpowiadamy, jak je rozpoznać.
Jakie są zalety automatycznej skrzyni biegów?
Skrzynia biegów jest najważniejszym elementem całego układu przeniesienia napędu w samochodzie. Wyróżniamy klasyczne skrzynie manualne, gdzie biegi zmienia się ręcznie za pomocą lewarka, oraz wersje automatyczne. Te drugie przez długi czas były owiane złą sławą – uważano je za bardzo awaryjne i dość kosztowne w naprawie. Na szczęście współczesne konstrukcje są o wiele bardziej trwałe i wydajne. Kierowcy coraz częściej wybierają samochody z automatycznymi skrzyniami – zwiększają one komfort kierowania pojazdem, a do tego zapewniają płynność jazdy i dzięki temu zużywają mniej paliwa. Nowoczesne modele są wyposażone nawet w 8 biegów.
Automatyczne skrzynie biegów to faktycznie coraz częstszy wybór kierowców. Należy jednak pamiętać, że one również mają swoją określoną żywotność i wymagają specjalistycznego serwisu. Aby automat posłużył nam długo, konieczna jest regularna wymiana płynów eksploatacyjnych w samochodzie, w szczególności oleju, oraz filtrów. Zaniedbanie diagnostyki może w tym wypadku dużo kosztować – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.
7 najpopularniejszych awarii automatycznej skrzyni biegów
Chociaż automatyczne skrzynie biegów nie są już tak awaryjne jak kiedyś, wciąż pozostają skomplikowanym mechanizmem i mogą ulec uszkodzeniom. Oto 7 najczęściej spotykanych awarii automatycznych przekładni:
- Awaria łożyska.
- Zerwanie taśmy biegu wstecznego.
- Niski poziom oleju lub jego całkowity brak.
- Zużycie tarczek.
- Wyciek oleju ze skrzyni.
- Przegrzanie skrzyni biegów.
- Uszkodzenia mechaniczne.
Jak rozpoznać awarię automatycznej skrzyni biegów?
Na szczęście awarie automatycznej skrzyni biegów są stosunkowo łatwe do zauważenia. Objawy, które powinny zaniepokoić, to przede wszystkim:
- charakterystyczne szarpanie, które pojawia się podczas zmiany przełożeń – może świadczyć o różnych nieprawidłowościach, na przykład uszkodzeniu łożyska lub zużycie sprzęgła w przekładni dwusprzęgłowej;
- plamy świadczące o wycieku oleju przekładniowego;
- wyczuwalny zapach spalenizny we wnętrzu samochodu, który może oznaczać przegrzanie oleju;
- brak reakcji na wciskanie gazu – pojazd nie przyspiesza, chociaż prędkość obrotowa silnika się zwiększa; przyczyną mogą być na przykład ślizgające koła zębate);
- problemy z wrzuceniem biegu wstecznego lub całkowity jego brak;
- szum, stukanie lub metaliczne hałasy w czasie jazdy, dobiegające ze skrzyni;
- zapalone kontrolki na desce rozdzielczej.
Co zrobić w przypadku awarii automatycznej skrzyni biegów?
Awaria skrzyni biegów zawsze jest poważną usterką i wymaga jak najszybszej wizyty w profesjonalnym warsztacie u mechanika samochodowego. Skrzynie automatyczne są skomplikowanym mechanizmem – do ich naprawy potrzeba doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy, ponieważ jeden objaw (na przykład szarpanie) może oznaczać różne usterki. Dlatego w przypadku wystąpienia awarii i konieczności naprawy lub regeneracji automatycznej skrzyni biegów warto wybrać warsztat z doświadczeniem w mechanice pojazdowej. Pozwoli to szybko zdiagnozować problem.
Jak uniknąć usterek automatycznej skrzyni biegów?
Wielu z wymienionych wcześniej awariom można zapobiec. Aby to zrobić, należy pamiętać o regularnej diagnostyce samochodowej oraz systematycznej i terminowej wymianie filtrów, oleju i innych płynów eksploatacyjnych. Nie bez znaczenia jest również sam sposób jazdy – agresywne prowadzenie samochodu, ruszanie z piskiem opon, niepotrzebne przełączanie drążka na bieg neutralny (N) czy włączenie wstecznego biegu zanim samochód się zatrzyma to jedne z najczęściej spotykanych błędów, przez które skrzynia biegów nadmiernie się zużywa. Wersje automatyczne są również bardziej wrażliwe na przegrzanie, dlatego należy unikać wszelkich przeciążeń (na przykład w czasie ciągnięcia przyczepy). Podobnie jak skrzynie manualne, automaty naturalnie zużywają się podczas każdej jazdy i mają swoją określoną żywotność.
Jaka jest żywotność automatycznych skrzyń biegów?
Żywotność automatycznych skrzyń biegów zależy od wielu rzeczy. Nie bez znaczenia jest sam model mechanizmu, ale ogromną rolę odgrywa również styl jazdy i sposób eksploatacji. Przyjmuje się, że typowe skrzynie w wersjach automatycznych, prawidłowo użytkowane, mogą przebyć bez usterki dystans 250 – 300 tysięcy kilometrów, a te najlepsze w nowszych samochodach nawet 500 tysięcy kilometrów. Wymianę oleju przekładniowego zaleca się wykonywać co 50-100 tysięcy kilometrów (w zależności od pojazdu).
Skrzynia biegów w Twoim samochodzie nie działa prawidłowo? Zadzwoń i oddaj swój pojazd w ręce najlepszych fachowców od mechaniki samochodowej w Krakowie!
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Jak dbać o skrzynię biegów? 7 najczęstszych błędów eksploatacji
- Po czym poznać, że skrzynia biegów jest do wymiany?
- Jakie są najczęstsze awarie manualnej skrzyni biegów?
Autor wpisu
Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.