Kiedy skrzynia biegów kwalifikuje się do wymiany
Data publikacji: 21 czerwca 2023
Ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2023

Po czym poznać, że skrzynia biegów jest do wymiany?

Uszkodzona skrzynia biegów – to diagnoza, której nie chciałby usłyszeć żaden kierowca. Jest to ważny element konstrukcyjny samochodu, ale też jednocześnie jeden z bardziej wrażliwych i podatnych na awarie. Niestety naprawa skrzyni biegów jest dość kosztownym przedsięwzięciem, dlatego warto na bieżąco reagować na każde wykryte nieprawidłowości. Jak jednak rozpoznać, że skrzynia biegów nadaje się do wymiany? I co zrobić, aby zminimalizować ryzyko awarii? Podpowiadamy!

Skrzynia biegów – dlaczego jest tak ważna?

Skrzynia biegów to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych całego pojazdu. Jest mechanizmem o dość skomplikowanej dla laika budowie, który umożliwia uzyskanie jak najbardziej optymalnej prędkości obrotowej silnika, biorąc pod uwagę występujące w danym momencie obciążenie i prędkość jazdy. Bez skrzyni biegów jazda samochodem nie byłaby możliwa. Jest to jednocześnie bardzo intensywnie pracująca jednostka, która z biegiem czasu ulega wysłużeniu. Duży wpływ na znaczne skrócenie jej żywotności ma również niewłaściwe użytkowanie – zarówno w przypadku skrzyni manualnej, jak i automatycznej. Wadliwa skrzynia biegów powinna być jak najszybciej naprawiona.

Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze awarie manualnej skrzyni biegów?

Wielu kierowców zastanawia się, które skrzynie biegów są bardziej wadliwe – manualne, czy automatyczne? Kiedyś zautomatyzowane wersje uchodziły za bardziej awaryjne, jednak w nowszych modelach samochodów są już lepiej skonstruowane i o wiele bardziej wydajne. Naprawa automatycznej skrzyni biegów lub wymiana jest jednak droższa, niż ich tradycyjnych odpowiedników. Jednak kluczem do długowieczności skrzyni biegów jest jej odpowiedzialne i ostrożne używanie, zarówno jeśli chodzi o manualną, jak i automatyczną przekładnię – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Jakie są objawy uszkodzonej skrzyni biegów?

Po czym poznać, że ze skrzynią biegów w naszym samochodzie jest coś nie tak i nadaje się ona do wymiany, a przynajmniej do jak najszybszej wizyty u mechanika samochodowegoOto wykaz symptomów, które powinny nas zaniepokoić:

  • Skrzynia biegów podczas jazdy wydaje nietypowe, nienaturalne dźwięki. To pierwszy sygnał, że z naszym samochodem dzieje się coś niedobrego. Dźwięki te mogą przypominać szuranie lub zgrzytanie i zwykle są najlepiej słyszalne w czasie zmiany biegów. Najczęściej oznaczają awarię łożyska, konwertera lub przekładni. W przypadku automatycznych skrzyni biegów zaniepokoić powinno nietypowe gwizdanie, szumienie lub wycie.
  • Trudność z wrzucaniem poszczególnych biegów. Jeśli podczas jazdy biegi nie wskakują ze zwyczajną lekkością, przede wszystkim należy się umówić na kontrolę i wymianę oleju. Jeśli to działanie nie pomoże, najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa skrzynia biegów (może to być na przykład usterka synchronizatora).
  • Podczas jazdy czuć charakterystyczny zapach spalenizny. Może on oznaczać konieczność wymiany oleju lub spalenie sprzęgła. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście: Po czym poznać spalone sprzęgło? Czy można jeździć na spalonym sprzęgle?
  • Zauważalny wyciek oleju. Jest to kolejny sygnał, że skrzynia nie funkcjonuje prawidłowo. Awaria ta może zakończyć się na wymianie uszczelniacza albo przegubu, ale zignorowana, często staje się przyczyną poważniejszych usterek.
  • Zapalone kontrolki na desce rozdzielczej. Żadnej z nich nie można ignorować. Jeśli problem dotyczy skrzyni biegów, może zaświecić się lampka “Check Engine”. Choć awaria nie musi w tym przypadku dotyczyć konkretnie skrzyni, warto jak najszybciej udać się do warsztatu na diagnostykę samochodową.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii skrzyni biegów?

Bardzo rzadko zdarza się, że awaria skrzyni biegów spowodowana jest wadą samego komponentu i odpowiada za nią producent. Niestety o wiele częściej usterki skrzyni są wynikiem niewłaściwego użytkowania (zbyt agresywną jazdą, niedociskaniem sprzęgła, złym doborem biegów, nieprawidłową redukcją itp.). Powoduje to wyłamywanie kół zębatych i zużywanie łożysk, a w efekcie awarią całej konstrukcji. Warto również pamiętać, że skrzynia biegów zużywa się samoistnie podczas każdej jazdy.

Czy można uniknąć zużycia skrzyni biegów?

Skrzynia biegów to bardzo intensywnie pracująca podczas jazdy jednostka i jej stopniowe zużywanie się jest naturalnym procesem. Przy właściwym sposobie eksploatacji (i regularnej wymianie oleju) powinna wytrzymać przynajmniej sto tysięcy kilometrów, a standardowa średnia żywotność mieści się w granicach od 150 000 do 250 000 przejechanych kilometrów. Po tym czasie warto udać się do warsztatu samochodowego na regenerację lub naprawę skrzyni biegów manualnej, jak i automatycznej.

Co zrobić po wykryciu awarii skrzyni biegów?

Awaria skrzyni biegów zwykle oznacza niestety niemały wydatek dla właściciela samochodu. Jej naprawa jest pracochłonna, wiąże się bowiem z dotarciem do źródła problemu skomplikowanego układu i wśród coraz częściej spotykanej elektroniki. Całkowita wymiana oznacza natomiast sprowadzenie i skompletowanie potrzebnych części, a następnie właściwe zamontowanie ich w pojeździe. W przypadku podejrzeń awarii skrzyni biegów z pewnością nie warto czekać – im szybciej uda się wykryć i zdiagnozować problem, tym większa szansa na naprawę bez generowania ogromnych kosztów. Zdecydowanie lepiej również powierzyć samochód fachowcom z profesjonalnego warsztatu, niż podejmować próbę działań na własną rękę.

Skrzynia biegów w Twoim samochodzie nie działa prawidłowo?

Zadzwoń i umów się na wizytę w naszym warsztacie w Krakowie, aby zdiagnozować problem!

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.