Kiedy należy zmienić olej w skrzyni biegów?
Data publikacji: 27 kwietnia 2023

Olej w skrzyni biegów – co ile należy go wymieniać?

Choć praktycznie każdy z użytkowników samochodów jest świadomy tego, że w skrzyni biegów (niezależnie, czy mowa o skrzyni manualnej, czy skrzyni automatycznej) znajduje się olej, który należy cyklicznie wymieniać. Problem jednak stanowi brak wiedzy na temat wymiany oleju przekładniowego w szczegółowym ujęciu – jak, kiedy i w jaki sposób to zrealizować. Aby ostatecznie rozstrzygnąć wątpliwości na temat zaleceń wymiany oleju, przygotowaliśmy artykuł, w którym odpowiadamy na wszystkie pytania. Zapraszamy do lektury!

Olej skrzyni biegów – jaką rolę pełni?

Zlokalizowany w skrzyni biegów olej jest tak samo niezbędny jak ten w silniku. Pełni on również podobne funkcje. Ma za zadanie „smarować” przekładnię celem umożliwienia bezpiecznej i bezinwazyjnej pracy skrzyni. Oprócz tego jego obecność pełni funkcję chłodzącą. Aby więc wszystkie podzespoły działały prawidłowo w skrzyni biegów, należy zadbać o odpowiedni poziom i czystość oleju przekładniowego. Zadbanie o ten element pomoże uniknąć późniejszych napraw automatycznych skrzyń biegów związanych z usterkami powiązanymi z nadmiernym tarciem. Wymiana oleju zgodnie z zaleceniami producenta skrzyni biegów pozwoli nam zatroszczyć się o bezproblemowe jej działanie.

Jak często wymieniać olej w skrzyni biegów?

Musimy zdać sobie sprawę, że wymiana oleju skrzyni biegów ze względu na częstotliwość może być różna w zależności od producenta czy nawet modelu samochodu. Duże znaczenie ma rodzaj skrzyni biegów (inny będzie w manualnej a inny w przypadku automatycznych). Co do zasady wymiany oleju automatycznej skrzyni dokonywać będziemy musieli częściej. Wynika to z szybszego jego zużywania się, w porównaniu do wersji manualnej.

Potrzebujesz wymienić olej w skrzyni biegów?

Nie trać czasu, zadzwoń i oddaj swoje auto w ręce profesjonalistów w Krakowie!

Dynamiczna wymiana oleju a statyczna wymiana oleju – wady i zalety obu rozwiązań

Mechanika samochodowa wyróżnia dwie metody zmiany oleju. Przede wszystkim jest to wymiana dynamiczna oleju w skrzyni biegów lub statyczna. Pierwsza z nich opiera się o prawo grawitacji. 

Mechanik zaczyna od odkręcenia korka spustowego, usuwa stary olej i zastępuje go nowym olejem przekładniowym. Wadą tej techniki jest fakt, iż umożliwia wymianę jedynie 40-60% oleju. W związku z tym większość pozostaje w przekładni hydrokinetycznej, przewodach oraz chłodnicy oleju. Dynamiczna wymiana sprawia, że nowy i stary olej się wymieszają, co negatywnie wpłynie na parametry.

Zdecydowanie lepiej sprawdzi się zastosowanie dynamicznej wymiany połączonej z włączeniem samochodu w trakcie czynności. Dzięki temu olej zostanie wprawiony w ruch w obiegu smarowania skrzyni biegów. Z pomocą pompy zużyty materiał jest wypychany, a nowy olej skrzyni biegów zostaje wtłoczony. Aby proces odbył się bez zakłóceń, polecamy skorzystanie z oferty profesjonalnego mechanika samochodowego.

Kiedy wymienić olej w manualnej skrzyni biegów?

Poprawną pracę skrzyni biegów manualnej, zapewnimy sobie wymieniając olej co około 100 tysięcy przebytych kilometrów. Producent zaleca wymianę oleju przy takim przebiegu w sytuacji standardowej eksploatacji. Choć niektórzy uważają, że koszt wymiany oleju jest zbędnym wydatkiem, jeśli chcemy cieszyć się prawidłowym i długim działaniem elementów skrzyni biegów, powinniśmy robić to zgodnie z zaleceniami.

W przypadku skrzyni biegów manualnej, jeśli przejeżdżamy rocznie mniej niż 15 tysięcy kilometrów, powinniśmy zadbać o wymianę starego oleju co 6-7 lat. Nie warto więc oszczędzać na tej czynności i zadbać o jej regularność. Wymiana oleju pozwala na utrzymanie wysokiej żywotności skrzyni biegów. Mniejsze będą też szanse na uszkodzenie skrzyni biegów – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Jak często należy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

Tak jak już wspomnieliśmy, automatyczna skrzynia biegów potrzebuje większej częstotliwości wymiany oleju. Co do zasady będzie to co około 60-80 tysięcy kilometrów – w przypadku pierwszej zmiany. Każda kolejna zmiana zużytego oleju powinna nastąpić co 40-60 tysięcy kilometrów. Oprócz tych regularnych wymian, powinny one nastąpić również w sytuacjach, gdy:

  • dokonaliśmy napraw automatycznych skrzyń biegów
  • doszło do przegrzania oleju przekładniowego (powiadomi nas o tym kontrolka)
  • po zakupie używanego samochodu – gdy nie mamy pewności, kiedy dokonał tego poprzedni właściciel.

Ile kosztuje wymiana oleju skrzyni biegów?

Olej przekładniowy wymieniamy zawsze wtedy, gdy pokonamy odpowiednią ilość kilometrów lub nastąpią wskazane okoliczności. Cena jest uzależniona od kilku czynników, między innymi rodzaju skrzyni biegów, wybranego oleju czy konieczności naprawy skrzyni manualnej.

Koszt wymiany oleju skrzyni wahać będzie się pomiędzy 150-300 zł w przypadku manualnej skrzyni oraz 300-700 zł w przypadku skrzyń automatycznych.

 

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.