Po czym poznać, że turbina jest do wymiany? 5 objawów awarii turbosprężarki
Spis treści
Turbosprężarka w samochodzie spełnia ważne zadanie – pomaga zwiększyć moc silnika, dzięki czemu znacznie poprawia komfort jazdy. Jest to element, który pracuje z dużym obciążeniem, musi więc być bardzo wytrzymały. Zdarza się jednak, że turbina w pojeździe ulegnie awarii z powodu zużycia, usterki podzespołów lub złego użytkowania. Po czym poznać, że turbosprężarka nadaje się do wymiany? Przedstawiamy 5 najczęstszych objawów, które świadczą o uszkodzeniu turbiny w samochodzie.
Czym jest i jak pracuje turbosprężarka?
Dawniej turbosprężarki były zarezerwowane tylko dla samochodów sportowych i ciężarówek. Dziś jednak są montowane nawet w małych pojazdach mechanicznych. Turbosprężarka jest elementem układu napędowego pojazdu i odpowiada za zwiększenie mocy silnika. Zbudowana jest z dwóch podstawowych części – turbiny i sprężarki. Oba podzespoły posiadają wirniki zamknięte w obudowie przypominającej kształtem ślimaka. Praca turbosprężarki w uproszczeniu polega na zasysaniu powietrza, które w dużej ilości trafia następnie do komory spalania cylindra. Dzięki temu moc jednostki napędowej staje się większa, co z kolei znacznie poprawia komfort jazdy.
Turbosprężarka to element, który pracuje w bardzo trudnych warunkach podczas jazdy. Musi radzić sobie ze sporym obciążeniem, ponieważ wirnik może obracać się z prędkością nawet 250 tysięcy obrotów na minutę. Kolejną kwestią jest wysoka temperatura gazów spalinowych, dochodząca do kilkuset stopni Celsjusza. Turbiny wykonuje się z trwałych, bardzo wytrzymałych materiałów, ale ich awarie i tak zdarzają się często. Uszkodzenia te mają na szczęście dość charakterystyczne objawy – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.
Turbosprężarka to element, który pracuje w bardzo trudnych warunkach podczas jazdy. Musi radzić sobie ze sporym obciążeniem, ponieważ wirnik może obracać się z prędkością nawet 250 tysięcy obrotów na minutę. Kolejną kwestią jest wysoka temperatura gazów spalinowych, dochodząca do kilkuset stopni Celsjusza. Turbiny wykonuje się z trwałych, bardzo wytrzymałych materiałów, ale ich awarie i tak zdarzają się często. Uszkodzenia te mają na szczęście dość charakterystyczne objawy – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.
5 objawów awarii turbiny w samochodzie
Po czym poznać, że turbosprężarka w naszym samochodzie nie działa prawidłowo? Oto 5 najczęstszych symptomów, świadczących o awarii.
Wyraźny spadek mocy pojazdu
Najczęściej spotykanym, charakterystycznym objawem usterki turbosprężarki jest wyczuwalna utrata mocy jednostki napędowej. Samochód traci przyspieszenie, silnik wydaje się ospały, powoli wkręca się na obroty. Może temu również towarzyszyć zapalona kontrolka na desce rozdzielczej. To znak, że czeka nas wizyta w serwisie samochodowym.
Przeczytaj również: Samochód traci moc w trakcie jazdy? Sprawdź możliwe przyczyny
Niepokojący dźwięk z silnika
Zaniepokoić powinny też dziwne dźwięki wydobywające się spod maski. Sprawna turbosprężarka pracuje cicho, natomiast w przypadku awarii zaczyna wyć i gwizdać. Charakterystycznym odgłosem jest także tarcie metalu o metal. Dźwięki te są coraz bardziej intensywne wraz z wejściem silnika na wyższe obroty oraz ze wzrostem obciążenia.
Czarny dym z rury wydechowej
Uszkodzony wirnik turbosprężarki objawia się także intensywnym, czarnym dymem wydobywającym się z rury wydechowej pojazdu. Zbyt mała ilość powietrza w turbinie uniemożliwia zapewnienie odpowiednich proporcji paliwowej mieszanki.
Niebieski dym z rury wydechowej
Z kolei niebieski kolor spalin świadczy o tym, że do komory spalania samochodu dostał się olej silnikowy. Często towarzyszy temu również charakterystyczny zapach spalenizny. W tym przypadku sprawdzenia wymaga również układ smarowania – konieczna może być wymiana olejów, płynów i filtrów, na przykład filtra DPF.
Większe zużycie oleju silnikowego
Jeśli zdarzy się, że nie dostrzeżemy wyżej wymienionych objawów, dać do myślenia powinno wyraźnie większe zużycie oleju silnikowego. Każdy wyciek tego płynu grozi poważniejszą awarią – zaolejenie intercoolera czy turbosprężarki może skończyć się bardzo kosztowną naprawą silnika.
Jakie są najczęstsze przyczyny usterki turbosprężarki?
Turbina to bardzo wytrzymały element. Konstrukcja turbosprężarki pozwala na intensywną pracę przy dużym obciążeniu i w wysokiej temperaturze, czyli dość ekstremalnych dla urządzeń mechanicznych warunkach. Zdarza się jednak, że “turbo” ulega uszkodzeniu. Do najczęstszych przyczyn usterek należą:
- brak regularnego smarowania podzespołów turbiny;
- niski poziom oleju;
- obecność zanieczyszczonego oleju w układzie;
- zaniedbanie regularnej wymiany olejów i filtrów;
- zablokowanie lub uszkodzenie wirników;
- wycieki oleju do środka turbosprężarki;
- zbyt niskie ciśnienie doładowania (np. przez usunięcie filtra DPF);
- nieprawidłowy tuning;
- złe użytkowanie pojazdu (np. nagłe wyłączenie silnika lub “piłowanie” jednostki napędowej).
Co zrobić, gdy zauważamy uszkodzenie turbiny?
Popularne “turbo” wymaga regularnej mechaniki samochodowej. Dbanie o układ smarowania oraz regularna wymiana olejów i filtrów, a także stawianie na dobrej jakości płyny (turbina wymaga oleju o odpowiedniej lepkości), pozwalają na długotrwałe użytkowanie i przedłużają żywotność jednostki napędowej. W przypadku awarii konieczna może być regeneracja turbosprężarki, którą warto przeprowadzić jak najszybciej, aby zminimalizować koszty naprawy. Najlepiej zlecić to zadanie fachowcom w profesjonalnym warsztacie, którzy trafnie zdiagnozują problem i znajdą jego najbardziej korzystne rozwiązanie.
Podejrzewasz, że turbina w Twoim samochodzie nie działa prawidłowo? Zadzwoń i umów się na wizytę w profesjonalnym serwisie w Krakowie!
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Co robić, gdy silnik bierze olej?
- Jak ocenić, czy potrzebujesz remontu silnika? 5 sygnałów
- Remont czy wymiana silnika – wady i zalety obu rozwiązań
Autor wpisu
Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.