Wady i zalety remontu i wymiany silnika
Data publikacji: 27 kwietnia 2023
Ostatnia aktualizacja: 9 maja 2023

Remont czy wymiana silnika – wady i zalety obu rozwiązań

Problemy z silnikiem to coś, o czym z pewnością nie chciałby słyszeć żaden właściciel samochodu. Ale niestety takie sytuacje się zdarzają i nie można ich bagatelizować, ponieważ silnik jest jednym z najważniejszych elementów pojazdu mechanicznego, który odpowiada za jego moc i prędkość. Co zrobić, gdy serwis jednostki napędowej auta jest konieczny? Wyremontować czy całkowicie wymienić silnik? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników, ale warto znać wady i zalety obu rozwiązań.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii silnika?

Awaria silnika to bardzo poważny problem. Niestety kierowcy muszą się z nim liczyć, a szczególnie właściciele pojazdów starszych lub tych z większym przebiegiem. Jeśli pomimo systematycznych wizyt u mechanika samochodowego i regularnej wymiany oleju jednostka napędowa auta wciąż nie działa prawidłowo, prawdopodobnie konieczny jest remont, wymiana i regeneracja silnika ze względu na jego zużycie. Najczęstszymi przyczynami awarii silnika w pojazdach mechanicznych są: jego przegrzanie, brak oleju silnikowego (lub zbyt mała jego ilość), nieodpowiednie użytkowanie samochodu oraz nieregularna wymiana filtrów i oleju, co powoduje gromadzenie się zanieczyszczeń.

Jak rozpoznać, że jednostka napędowa naszego samochodu nadaje się do serwisu? Przede wszystkim wyczujemy nierówną pracę silnika na wolnych obrotach, czyli tak zwanym biegu jałowym. Dodatkowo pod korkiem wlewu może gromadzić się brunatny szlam, wewnątrz auta może dziwnie pachnieć, mogą też pojawić się problemy z uruchomieniem silnika. W takim wypadku niezbędna jest szybka kontrola pojazdu u mechanika – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Naprawić silnik czy go wymienić – co jest lepsze?

Silnik, podobnie jak nadwozie, jest jednym z najbardziej złożonych elementów samochodu. Jego awaria to poważny problem dla właściciela oraz niestety spory wydatek. Części silnikowe są bardzo kosztowne, a sama robocizna dość skomplikowana. Osoby, które czeka nieunikniony serwis silnika zastanawiają się, czy lepiej jest go naprawić, czy całkowicie wymienić? Decyzja o optymalnym i jak najbardziej opłacalnym rozwiązaniu zależy od konkretnego przypadku. Przede wszystkim na początku należy zdiagnozować problem, poznać przyczynę i zaawansowanie uszkodzenia, określić stan innych podzespołów silnika. Nie bez znaczenia jest również wiek samochodu i jego ogólny stan techniczny.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Czy remont silnika się opłaca? Kiedy należy go wymienić?

Czym jest i jak wygląda remont silnika?

Remont silnika to bardzo skomplikowana operacja. Mechanik musi go wyjąć i rozebrać na części, zdiagnozować uszkodzenie, następnie zawieźć poszczególne elementy do innych, specjalistycznych serwisów, zakupić wiele nowych podzespołów, wszystko poskładać i zamontować pod maską. Często okazuje się, że taka naprawa jest zupełnie nieopłacalna, a w przypadku starszych samochodów nawet przewyższa wartość samego pojazdu. Jest też czynnością o wiele bardziej inwazyjną i wymaga pracy profesjonalnego autoserwisu, który specjalizuje się w mechanice samochodowej. Istnieje również opcja wykonania częściowego remontu, który może poprawić stan silnika. Jest to możliwe wówczas, gdy jednostka napędowa nie jest całkowicie zużyta. Metoda ta jednak nie zawsze jest skuteczna i częściej przeciąga w czasie nieunikniony kompletny serwis, niż daje trwałe efekty.

W jakich przypadkach można wyremontować silnik?

Awarie, w których (po konsultacji z fachowcami z warsztatu samochodowego) warto rozważyć naprawę silnika, to na przykład:

  • zerwanie paska rozrządu;
  • uszkodzenie (przepalenie) uszczelki pod głowicą;
  • utrata kompresji za sprawą pracy na LPG (dotyczy samochodów na gaz).

Kiedy lepiej wymienić silnik?

Niekiedy lepszą i o wiele bardziej opłacalną opcją jest kompleksowa wymiana silnika. Wciąż jest to czynność kosztowna, ale często o wiele mniej niż remont. Zamontowanie nowej jednostki napędowej pod maską samochodu jest również – z punktu widzenia mechanika – mniej skomplikowana od naprawy. Nowy silnik nie musi być nieużywany w rozumieniu “prosto od producenta” – alternatywną i często wybieraną opcją jest zakup jednostki w dobrym stanie z drugiej ręki. Tę czynność warto powierzyć fachowcom z warsztatu, ponieważ istnieje wiele bardzo podobnych do siebie modeli i nietrudno o pomyłkę. Mechanik najlepiej oceni również stan techniczny oglądanego silnika.

W przypadku jakich awarii wymiana silnika może być konieczna?

Kompleksowa wymiana silnika na nowy może okazać się konieczna w przypadku:

  • zatarcia silnika;
  • intensywnego zużycia oleju;
  • konieczności wymiany pierścieni i cylindrów;
  • poważnych uszkodzeń mechanicznych.

Kiedy najbardziej opłacalna jest sprzedaż samochodu?

Niestety przy poważnych awariach silnika, szczególnie w przypadku kilkunastoletnich samochodów z dużym przebiegiem, trzeba rozważyć możliwość sprzedaży samochodu. Bywa, że okazuje się to najbardziej opłacalnym i najrozsądniejszym rozwiązaniem. W przeciwnym razie koszty naprawy lub wymiany jednostki napędowej mogą znacznie przewyższać wartość samego pojazdu. Decyzja o ewentualnym pozbyciu się samochodu powinna być jednak podjęta po konsultacji z mechanikiem.

Podsumowując: remontować czy wymieniać silnik?

Każda z tych dwóch opcji ma wady i zalety. Jednak wybór najlepszego rozwiązania zależy w dużej mierze od rodzaju uszkodzenia i stanu technicznego samochodu. Kluczowym kryterium jest również aspekt finansowy. Czasem bardziej opłacalny może okazać się kapitalny remont, a w innym przypadku wymiana jednostki napędowej (na przykład na silnik używany). Ostatnim wariantem jest sprzedaż auta z zepsutym silnikiem – szczególnie, jeśli pojazd ma już swoje lata i jest w złym stanie technicznym.

Wydaje Ci się, że silnik w Twoim samochodzie wymaga remontu lub wymiany?
Zadzwoń i umów przegląd pojazdu w profesjonalnym warsztacie samochodowym w Krakowie

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.