Zasady użytkowania automatycznej skrzyni biegów
Data publikacji: 15 kwietnia 2024
Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2024

Jak używać automatycznej skrzyni biegów, by jej nie uszkodzić?

Skrzynia biegów to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych samochodu, a jednocześnie taki, który stosunkowo często ulega awariom. Przyczyną uszkodzeń przekładni jest nie tylko naturalne zużycie mechanizmu, ale również niewłaściwe jego użytkowanie. Dotyczy to zarówno tradycyjnych skrzyń manualnych, jak również coraz chętniej wybieranych skrzyń automatycznych. Jak więc użytkować popularny automat, aby służył nam jak najdłużej? Czego unikać, aby zapobiec ewentualnym awariom? Podpowiadamy!

Dlaczego automatyczne skrzynie biegów są coraz popularniejsze?

Kierowcy coraz częściej wybierają samochody wyposażone w automatyczne skrzynie biegów, a producenci coraz więcej takich pojazdów produkują. Dlaczego? Jaką przewagę ma automat nad tradycyjną przekładnią manualną? Głównym kryterium jest wygoda użytkowania – mechanizmy automatyczne są zaprojektowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu angażowały kierowcę. Wystarczy tylko ustawić lewarek na odpowiednim trybie, a brak sprzęgła sprawia, że operuje się tylko dwoma pedałami – gazem i hamulcem. Dzięki temu można więcej uwagi skupić na drodze, mniej uciążliwe jest również stanie w korku czy na światłach. Najnowsze automaty są również bardziej wydajne: zużywają mniej paliwa i mają lepsze osiągi. Budowa całego mechanizmu jest jednak bardzo skomplikowana, a jego naprawa – kosztowna.

Zdaniem eksperta

Tradycyjne skrzynie manualne wymagają podczas jazdy skupienia i wprawy. Automaty są o wiele wygodniejsze, nic więc dziwnego, że coraz chętniej to właśnie te modele wybierają osoby nabywające pojazd. Współczesne mechanizmy automatyczne mogą mieć nawet osiem biegów, pozwalają na bardziej płynną jazdę oraz osiągnięcie wyższej prędkości na niższych obrotach silnika. Dzięki temu zużywają mniej paliwa i są uznawane za bardziej ekologiczne. Nie są jednak bezawaryjne, a ich naprawa może generować spore koszty – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Jak używać automatycznej skrzyni biegów, aby jej nie uszkodzić?

Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa wskazuje, została zaprojektowana po to, by specjalny mechanizm zastąpił pracę, którą do tej pory wykonywało sprzęgło oraz położenie lewarka na odpowiednim biegu. Ma ona maksymalnie odciążyć kierowcę. Niestety najczęstszymi powodami awarii automatów są uszkodzenia wynikające z ich nieprawidłowego użytkowania. Jakie są główne zasady właściwego korzystania ze skrzyń automatycznych? Przedstawiamy najważniejsze z nich.

  1. Łagodne obchodzenie się z drążkiem.
  2. Korzystanie z odpowiednich trybów i nie zmienianie ich bez potrzeby.
  3. Odpowiednie rozgrzanie mechanizmu (szczególnie ważne w sezonie zimowym).
  4. Unikanie przegrzania mechanizmu i jego podzespołów.
  5. Prawidłowa technika i styl jazdy.
  6. Regularne przeglądy oraz systematyczna wymiana płynów eksploatacyjnych.

Jak odpowiednio korzystać z poszczególnych trybów pracy przekładni?

Automatyczne skrzynie biegów wyposażone są w dedykowane tryby pracy oznaczone literami: P, R, D, N, M oraz S. Każdy z nich spełnia inne zadanie, a właściwe korzystanie z poszczególnych systemów pozwala przedłużyć żywotność całego mechanizmu. Gdzie wykorzystać poszczególne tryby?

  • P (ang. park) – używa się go tylko podczas dłuższego postoju pojazdu na parkingu. Błędem jest włączanie tego trybu podczas krótkiego zatrzymania na czerwonym świetle lub w korku.
  • R (ang. reverse) – tryb oznaczający jazdę do tyłu, czyli cofanie.
  • N (ang. neutral) – położenie neutralne. To tryb używany w szczególnych momentach, gdy konieczne jest na przykład holowanie samochodu czy pchanie pojazdu bez wykorzystania silnika.
  • D (ang. drive) – jazda do przodu.
  • M – manualny (ręczny) wybór biegu. Polega na wymuszeniu zmiany biegu przez kierowcę, po czym po wciśnięciu większej ilości gazu samochód wraca do wyboru automatycznego.
  • S – dedykowany tryb sportowy.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii automatów?

Najczęstszymi przyczynami usterek automatycznych skrzyń biegów jest ich niewłaściwe użytkowanie. Wśród najczęściej popełnianych błędów można wymienić:

  • jednoczesne wciskanie pedałów hamulca i gazu;
  • włączanie i wyłączanie samochodu w trybie innym niż P (parkingowy);
  • zmiana biegu na wsteczny lub parkingowy w momencie, gdy auto się toczy;
  • zbyt szybkie ruszanie po uruchomieniu silnika;
  • niepotrzebna i zbyt częsta zmiana przełożeń;
  • zaniedbywanie regularnej wymiany oleju i płynów eksploatacyjnych.

W jaki sposób przedłużyć trwałość automatycznej skrzyni biegów?

Aby przedłużyć żywotność automatycznej skrzyni biegów, należy przede wszystkim odpowiedzialnie i prawidłowo z niej korzystać. Niezwykle ważna jest również regularna wymiana oleju, płynów i filtrów w sprawdzonym warsztacie samochodowym oraz systematyczne przeglądy. W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, dobrze jest szybko skonsultować się z mechanikiem, który będzie mógł przeprowadzić badanie diagnostyczne i od razu wykryć ewentualne usterki. Poważniejsze awarie mogą wymagać profesjonalnej naprawy automatycznej skrzyni biegów, a skomplikowany mechanizm powoduje, że mogą to być koszty rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Automatyczna skrzynia biegów w Twoim samochodzie zaczyna szwankować?

Zadzwoń i umów się na konsultację w profesjonalnym serwisie w Krakowie!

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

 

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.