Zasady docierania silnika poremontowego
Data publikacji: 13 marca 2023
Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2023

Jak docierać silnik po remoncie? Porady fachowców

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nowe oraz wyremontowane silniki samochodowe wymagają tak zwanego docierania. Silnik nowego samochodu oraz ten po odnowieniu wymaga dopasowania się, czy też zgrania z pozostałymi podzespołami. Stąd też przez pewien czas nie powinniśmy nadmiernie go przeciążać w pierwszym okresie. Czym dokładnie jest docieranie silnika samochodu i jak powinien on przebiegać? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Czym jest docieranie elementów silnika?

Docieranie silnika ma swoje korzenie w metodach produkcji samochodów sprzed kilkudziesięciu lat. Proces ten nie był tak precyzyjny, jak obecny. Wszelkie smary w różnych częściach silnika nie miały tak dobrymi właściwościami. Z tego względu konieczne było wykonanie tego procesu. Choć dziś nie jest to już tak niezbędne, zazwyczaj producenci zalecają podjęcie takich działań nie tylko w kontekście pierwszego uruchomienia silnika w nowym aucie, ale również po wymianie części w trakcie remontu. Docieranie ma na celu wzajemne dopasowywanie się elementów oraz fragmenty tego mechanizmu samochodu. Wykonanie zabiegu powinno odbywać się przy minimalnym obciążeniu eksploatacyjnym dobrze chłodzonego i smarowanego mechanizmu.

Twój silnik jest po remoncie? Nie wiesz, jak o niego zadbać?

Nie trać czasu, zadzwoń i oddaj swoje auto w ręce profesjonalistów w Krakowie!

Jak najlepiej docierać silnik po remoncie?

Po każdym remoncie wykonaj docieranie silnika oraz wymianę oleju, by mieć pewność, że możemy długo cieszyć się sprawnie działającym samochodem. Dotarcie jednostki napędowej samochodu zapewni późniejsze płynne działanie pompy oleju, skrzyni biegów oraz pozostałych, kluczowych części naszego auta. Unikniemy konieczności kolejnych napraw silnika czy stawiania się na dalszą diagnostykę samochodu.

W przypadku silników po remoncie, podobnie jak tych w nowych samochodach, docieranie silnika pozwoli nam na osiągnięcie niższego spalania, dłuższej żywotności oraz mniejszego zużycia oleju. W okresie docierania silnik pracuje delikatniej. Musimy skupić się na rozgrzaniu go, ograniczaniu prędkości obrotowej silnika, słabszym hamowaniem silnikiem. Kontrolowanego docierania silnika nie może więc zabraknąć po każdej większej naprawie – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Jak najlepiej przeprowadzać docieranie silnika?

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że jest to proces, który nie odbędzie się w ciągu kilku czy kilkunastu godzin jazdy, a jest zdecydowanie bardziej długotrwały. Najważniejszymi kwestiami, o których trzeba pamiętać, to to, że docieranie silnika wymaga:

  • zbyt dynamicznej i częstej zmiany biegów,
  • unikania autostrad i dróg szybkiego ruchu,
  • unikania hamowania silnikiem,
  • ograniczania jazdy na wysokich obrotach silnika samochodu,
  • unikania jazdy na za małych obrotach silnika,
  • jazdy z przeciętną prędkością, a nie maksymalną,
  • unikania jazdy na krótkich dystansach, na rzecz dłuższych tras,
  • stabilności użytkowania auta w czasie jazdy.

Czy warto docierać silnik po remoncie na biegu jałowym?

Na biegu jałowym silnik należy dotrzeć tylko w wyjątkowych sytuacjach. Wbrew pozorom nie jest to bowiem najlepsze postępowanie. W czasie docierania silnika na biegu jałowym może bowiem dojść do poważnej usterki jednostki napędowej. Wśród przeciwwskazań znajdziemy:

  • nieprawidłową pracę pompy oleju na skutek stosowania niskich obrotów. Powoduje to brak odpowiedniego smarowania silnika samochodu
  • stosowanie biegu jałowego sprawia, że nie otwiera się zawór ciśnieniowego układu natryskowego w chłodzeniu tłoka,
  • turbosprężarka nie otrzymuje wystarczającego smarowania,
  • pierścienie mogą nie zapewnić potrzebnego uszczelnienia.

Ile powinno trwać docieranie silnika samochodu po remoncie?

Mechanika samochodowa mówi o tym, że docierać silnik nowego auta czy silnik poremontowy należy przez około 1500 km. Taki czas realizacji tego zadania pozwoli na dopasowanie najważniejszych części oraz zagwarantuje długą żywotność jednostki. Bardzo ważne jest jeszcze, by po przeprowadzeniu docierania silnika sprawdzić poziom oleju silnikowego, wymienić olej oraz filtr olejowy.

Planujesz remont silnika? Przeczytaj artykuł: czy remont silnika się opłaca? Kiedy należy go wymienić?

Jak jeździć samochodem na dotarciu silnika?

Przede wszystkim w czasie docierania silnika po remoncie pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości obrotowej. Koniecznie unikajmy obciążeń, nagłego przyspieszania, zbyt wysokiej i niskiej prędkości obrotowej silnika czy rozpędzania auta do maksymalnej prędkości. Dobrze jest zadbać o częstszą wymianę filtra oleju oraz regularne wymiany oleju silnikowego. Stosując się do tych zaleceń, proces docierania jednostki napędowej przebiegnie sprawnie i bez większych obciążeń silnika. Po remoncie silnika warto zadbać o przeprowadzenie procedury docierania przez kilka tysięcy kilometrów, a samochód będzie nas cieszył sprawną pracą przez kolejne lata.

 

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.