Jak często powinno się wymieniać płyn hamulcowy w samochodzie?
Data publikacji: 7 października 2024
Ostatnia aktualizacja: 15 października 2024

Co ile wymieniać płyn hamulcowy?

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów w każdym samochodzie. Jego działanie gwarantuje bezpieczeństwo kierowcy i pasażerom dzięki skutecznemu hamowaniu. Aby wszystko działało prawidłowo, konieczna jest regularna wymiana poszczególnych części i stałe monitorowanie poziomu zużycia. W poniższym artykule przeczytasz, jak ważna jest wymiana płynu hamulcowego i pozostałych elementów tego układu dla bezpiecznej i spokojnej jazdy.

Jak działa układ hamulcowy?

Mechanizm działania jest bardzo prosty. Kierowca naciska pedał hamulca, a pompa tłoczy płyn hamulcowy wzdłuż przewodów, co powoduje, że tłok umiejscowiony w zacisku dociska klocki do tarczy obracającej się wraz z kołem. Dochodzi wtedy do wytracania prędkości przez samochód lub jego całkowitego zatrzymania. Ciśnienie płynu rozprowadza się równomiernie w całym układzie, przez co każde z kół hamuje w tym samym czasie.

Jakie są podstawowe elementy układu hamulcowego?

W samochodach osobowych układ tarczowy uruchamiany jest hydraulicznie, a cały proces hamowania składa się z kilku elementów, które wpływają na siebie. Do najbardziej znanych części układu hamulcowego można zaliczyć klocki hamulcowe i tarcze. Podlegają one stałej eksploatacji, dlatego regularna wymiana klocków hamulcowych i tarcz jest tak bardzo ważna. Do pozostałych elementów układu zaliczymy zaciski, tłoczki zacisków hamulcowych, pompę hamulcową, płyn hamulcowy i przewody hamulcowe. Prawidłowe działanie wszystkich tych części jest gwarantem bezpiecznej jazdy. Naprawa zacisku hamulcowego i wymiany tarcz hamulcowych są równie ważne jak odpowiedni poziom płynu hamulcowego.

Przeczytaj również: Co ile wymieniać klocki hamulcowe? Po czym poznać ich zużycie?

Płyn hamulcowy – co to takiego?

Płyn hamulcowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w pojeździe. To specjalna mieszanina związków chemicznych odpornych na spienianie i wysokie temperatury, jaka bezpośrednio wpływa na skuteczność i siłę hamowania. Ciecz ta odpowiada za przenoszenia ciśnienia z pedału hamulca na klocki hamulcowe, czego efektem jest zahamowanie.

Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy w samochodzie?

Płyn hamulcowy, jak każdy inny element samochodu zużywa się. Producenci zalecają jego wymianę nie rzadziej niż co dwa lata lub co 40-50 tys. km. Warto sprawdzić poziom tej cieczy, gdy mamy problem z hamowaniem lub przegrzewaniem się hamulców.

Poziom płynu hamulcowego można zmierzyć za pomocą specjalnego miernika. Należy jednak uważać, by nie otwierać zbiorniczka zbyt często, gdyż płyn hamulcowy ma właściwości higroskopijne. Chłonie wilgoć z powietrza, przez co w zbiorniczku z tą cieczą mogą znaleźć się cząsteczki wody.

Zdaniem eksperta

Płyn warto też wymienić, gdy w zbiorniczku wyrównawczym będą widoczne zanieczyszczenia. Wtedy ciecz traci swoje właściwości i zmniejsza się skuteczność hamowania. Nie wolno zaniedbywać tej czynności ani używać starego płynu hamulcowego, gdyż może to skutkować nagłą awarią hamulców. Dobra jakość produktu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania pojazdu – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Ile kosztuje wymiana płynu w samochodzie?

Koszt wymiany płynu hamulcowego nie jest duży, biorąc pod uwagę fakt, że czynność tą trzeba wykonać średnio raz na dwa lata. Jego cena waha się w granicach 100-150 zł. Okresową wymianę płynów eksploatacyjnych, jak i komputerową diagnostykę samochodową warto wykonać u profesjonalnego mechanika. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkie części naszego samochodu działają prawidłowo.

Płyn hamulcowy można wymienić samodzielnie, ale jest to pracochłonna i wymagająca czynność. Nie można dopuścić do sytuacji, w której dojdzie do zapowietrzenia układu, wtedy hamulce mogą stracić wydajność i będą trudne do wyczucia.

Wymiana płynu hamulcowego – jak przebiega?

Na samym początku musimy określić, jaki rodzaj płynu potrzebujemy. Na rynku znajdziemy modele w trzech kategoriach: DOT-3, DOT-4 i DOT-5. Różnią się między sobą temperaturą wrzenia, dlatego przed wymianą należy dokładnie sprawdzić, który typ będzie pasował do specyfikacji naszego samochodu. Najczęściej używany jest DOT-4.

Przy wymianie płynu należy skorzystać z podnośnika, by zdjąć wszystkie koła. Zamiast dolewać płynu, lepiej jest go wymienić w całości. Stary płyn hamulcowy nie ma już tak dobrych właściwości, co nowy i mogą się w nim znajdować zabrudzenia.

Płyn hamulcowy należy wymieniać w warsztacie samochodowym regularnie, w końcu układ hamulcowy jest jednym z tych elementów, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo i życie nas oraz naszych pasażerów.

Nie czekaj, aż płyn hamulcowy w twoim samochodzie zużyje się kompletnie!

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i wymienić płyn hamulcowy w serwisie samochodowym w Krakowie.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.