13 najczęstszych usterek, przez które samochód nie przejdzie przeglądu
Spis treści
Wykonanie badania technicznego raz w roku (dla samochodów starszych niż pięcioletnie) to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Wykonuje się je w określonych punktach na specjalnych stacjach diagnostycznych. Fachowcy na podstawie przeglądu oceniają, czy auto nadaje się do ruchu i nie posiada żadnych usterek, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu podróżujących nim osób oraz innym uczestnikom ruchu. I o ile spalona lampka podświetlenia tablicy rejestracyjnej nie sprawi, że samochód nie przejdzie przeglądu, o tyle wyciek płynu z silnika już tak. Jakie są najczęstsze usterki, przez które pojazd nie zaliczy badania technicznego? Wyjaśniamy!
Co jest sprawdzane podczas badania technicznego pojazdu?
Przegląd techniczny to podstawowe badanie diagnostyczne, które należy przeprowadzać raz w roku (dla samochodów, które są starsze niż pięć lat). Polega ono na sprawdzeniu pod kątem bezpieczeństwa jazdy oraz norm ochrony środowiska, jak działają poszczególne elementy auta. Diagnosta weryfikuje dodatkowo zgodność danych z dowodem rejestracyjnym oraz identyfikuje pojazd. Podczas przeglądu sprawdzane są:
- hamulce;
- oświetlenie;
- zawieszenie;
- amortyzatory;
- układ kierowniczy;
- nadwozie;
- ogumienie;
- układ wydechowy;
- pasy bezpieczeństwa;
- emisja zanieczyszczeń.
- wyposażenie obowiązkowe (takie jak trójkąt ostrzegawczy, gaśnica);
- dodatkowo: instalacja gazowa oraz system eCall (jeśli pojazd je posiada).
Wykryte podczas badania technicznego usterki dzielą się na trzy kategorie: drobne, poważne i niebezpieczne. W przypadku tych pierwszych, jak na przykład uszkodzony klosz światła, diagnosta poinformuje o tym właściciela, ale podbije przegląd. Natomiast wykrycie awarii poważnych i niebezpiecznych skutkują negatywnym wynikiem badania. Należy wtedy udać się do mechaniki samochodowej i naprawić wszystkie dysfunkcje. Diagnosta ma również prawo zatrzymać dowód rejestracyjny auta, jeśli usterka stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.
Usterki, przez które samochód nie przejdzie przeglądu
Kierowcy często zastanawiają się, jakie usterki mogą wpłynąć na negatywny wynik badania technicznego? Lista jest długa, ale każda z awarii ma uzasadnione przyczyny. Wykryte dysfunkcje są na tyle istotne, że mogą zagrażać bezpieczeństwu podróżujących oraz innym użytkownikom ruchu. Do najczęstszych usterek, przez które pojazd nie przejdzie przeglądu na stacji diagnostycznej, należą przede wszystkim:
- Niesprawne oświetlenie – przepalone żarówki świateł mijania czy niedziałające kierunkowskazy. Do tej kategorii zalicza się również oświetlenie ledowe lub reflektory ksenonowe zamiast standardowych żarówek.
- Zapalone kontrolki na desce rozdzielczej samochodu (na przykład ABS lub poduszek powietrznych).
- Zużyte tarcze oraz klocki hamulcowe.
- Wycieki płynów (na przykład ze skrzyni biegów, silnika czy amortyzatorów).
- Poważna korozja obejmująca dużą część pojazdu.
- Uszkodzone opony lub brak ich odpowiedniego dopasowania.
- Niesprawny, niedziałający klakson.
- Pęknięta szyba.
- Nieprawidłowa emisja spalin, brak DPF (filtra cząstek stałych).
- Niedziałający poprawnie hamulec ręczny.
- Brak szczelności układu wydechowego.
- Brak legalizacji LPG (zbiornika instalacji gazowej).
- Brak naklejki kontrolnej na szybie pojazdu, nieczytelny numer identyfikacji VIN oraz niezgodności z danymi w dowodzie rejestracyjnym.
Co zrobić, jeśli samochód uzyskał negatywny wynik badania technicznego?
Negatywny wynik przeglądu technicznego powoduje konieczność wizyty w warsztacie samochodowym z kompleksową listą usterek sporządzoną przez diagnostyka. Wszelkie wady właściciel pojazdu musi wyeliminować najpóźniej w ciągu 14 dni. Po naprawie należy raz jeszcze pojawić się na stacji diagnostycznej (najlepiej tej samej, dzięki czemu koszty będą mniejsze, ale można również wybrać inny punkt) na ponownym badaniu. Jeśli użytkowanie autem nie stanowi już zagrożenia, przegląd zostanie podbity i pojawi się stosowna pieczątka w dowodzie rejestracyjnym.
Czy można jeździć bez podbitego przeglądu technicznego?
Użytkowanie samochodu bez ważnego badania technicznego jest niedozwolone. Zdarza się jednak, że kierowcy zapominają o konieczności przeglądu. W przypadku kontroli drogowej w takim wypadku dowód rejestracyjny zostanie zarekwirowany, a drogówka wystawi zaświadczenie o możliwości poruszania się pojazdem w określonym terminie (w czasie którego należy wykonać badanie diagnostyczne). Kierowca może również otrzymać mandat. Natomiast jeśli samochód bez przeglądu uczestniczy w kolizji, konsekwencje mogą być poważniejsze – ubezpieczyciel może nawet odmówić wypłaty odszkodowania.
Jak uniknąć negatywnego wyniku badania technicznego?
Warto pamiętać, że poszczególne części konstrukcyjne samochodu ulegają naturalnemu zużyciu podczas użytkowania pojazdu. Aby uniknąć negatywnego wyniku badania technicznego, należy więc dbać o regularną diagnostykę samochodową, systematycznie wymieniać płyny, oleje i filtry oraz szybko reagować w przypadku wykrycia niepożądanych usterek. Dobrze jest również zabezpieczać auto przed korozją, która może stać się powodem niezaliczenia przeglądu. Dzięki temu nie tylko unikniemy dodatkowych kosztów napraw, ale przede wszystkim zapewnimy bezpieczeństwo podczas jazdy dla siebie oraz pozostałych użytkowników dróg.
Obawiasz się, że Twój samochód nie przejdzie przeglądu technicznego?
Zadzwoń i umów się na wizytę w profesjonalnym serwisie w Krakowie!
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Olej w skrzyni biegów – co ile należy go wymieniać?
- Jak często wymieniać płyny eksploatacyjne w samochodzie?
- Po czym poznać spalone sprzęgło? Czy można jeździć na spalonym sprzęgle?
Autor wpisu
Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.