Jak przygotować samochód do wiosny?
Spis treści
Zima jest bardzo ciężkim sezonem dla każdego samochodu. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, mrozy i niskie temperatury, wszechobecna sól drogowa oraz wilgoć mogą skutecznie wpłynąć na kiepską kondycję pojazdu. Wraz z nadejściem wiosny, gdy temperatura robi się wyższa, a aura łaskawsza, warto poświęcić nieco czasu na dokładne przygotowanie auta do wiosennego i letniego sezonu. Działanie to poprawi wygląd powłoki lakierniczej oraz plastików na zewnątrz, a także korzystnie wpłynie na estetykę auta w środku. Warto w tej kwestii pomyśleć o zastosowaniu wosków chroniących lakier, dokładnym umyciu karoserii i wnętrza z błota i piasku, a także konserwacji felg i kół. Niebagatelna jest tu również sprawa zadbania o stronę mechaniczną – wymiana opon na letnie, płynów eksploatacyjnych (głównie do spryskiwaczy), czyszczenie i uzupełnienie czynnika w klimatyzacji, czy kontrola jakości zawieszenia będą kwestiami kluczowymi.
Wiosenne porządki – mycie i czyszczenie samochodu
Wraz z nadejściem wiosny i pierwszych ciepłych promieni słonecznych, wiele osób podejmuje się zadania „odkopania” swych domów i samochodów po zimie. Sprzyja temu ciepła aura, jak i świąteczna przerwa. Grube, puchowe kurtki trafiają głęboko do szaf, korytka na brudne buty – do piwnicy, znika wszechobecny brud, za pomocą szczotek, ściereczek i odkurzaczy a kierowcy ochoczo zabierają się za odświeżenie aut i przygotowanie ich na nowy sezon. Wycierają kokpit i elementy plastikowe, odkurzają wykładzinę, trzepią samochodowe dywaniki, podejmują się generalnego czyszczenia felg, wycieraczek i szyb. Zdają sobie sprawę, że takie gruntowne porządki bardzo korzystnie wpłyną na komfort podróżowania, stan techniczny ich pojazdu i bezpieczeństwo podczas wielogodzinnych wiosennych i letnich wycieczek. O czym zatem należy pamiętać, aby pojazd dokładnie wyczyścić po zimie?
- generalne mycie nadwozia z zimowych zanieczyszczeń – najlepiej przy użyciu dedykowanych szamponów i wosków, nieuszkadzających lakieru, ale pozwalających wydobyć głębię koloru,
- dokładne mycie podwozia – najlepiej na odpowiednim kanale – połączone z kontrolą stanu zawieszenia, ewentualnych wycieków i innych usterek powstałych przez zimową niekorzystną aurę,
- czyszczenie wnętrza – sprowadzające się do konserwacji elementów plastikowych, odkurzaniu foteli i wykładzin. Czasem, w przypadku większych zabrudzeń, warto zlecić też pranie tapicerki,
- warto także pomyśleć o myciu silnika, choć raczej zaleca się, by powierzyć to zadanie fachowcowi, który nie doprowadzi do niespodziewanych awarii. Skontroluje przy okazji uszkodzenia mechaniczne, poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz płynu chłodniczego.
Wiosenna kontrola stanu technicznego auta
Przygotowując samochód na wiosnę niezbędna jest także kontrola stanu technicznego naszego pojazdu. Warto zdać sobie sprawę, jakie spustoszenie może w aucie spowodować zimowa aura, śnieg, błoto i sól i zawczasu odwiedzić doświadczonego mechanika samochodowego. Wraz z nadejściem wiosny, specjaliści szczególnie skrupulatnie kontrolują takie elementy jak:
- stan układu hamulcowego – w razie potrzeby dokonując wymiany klocków hamulcowych, przewodów bądź tarcz,
- kondycja zawieszenia – sprawdzenie takich elementów, jak sprężyny, amortyzatory, wahacze, stabilizatory, sworznie czy elementy mocujące i w przypadku konieczności naprawa układu zawieszenia.
- stopień korozji – szczególnie niebezpieczny w przypadku progów, podłogi pojazdu, podłużnic,
- stopień eksploatacji silnika – z jednoczesną ewentualną wymianą oleju silnikowego czy, w razie potrzeby, płynów hamulcowego lub chłodniczego,
- stopień zużycia akumulatora i układu elektrycznego – w razie potrzeby, doładowanie go, wymianę kabli i połączeń elektrycznych,
- stan układu klimatyzacji – wraz z wyczyszczeniem go i ewentualnym uszczelnieniem i nabiciem
Zdaniem eksperta Kontrola stanu technicznego samochodu na przedwiośniu ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego poruszania się nim w późniejszym czasie. Szczególnie ważne jest sprawdzenie strategicznych elementów pojazdu i ewentualna naprawa bądź wymiana zużytych części. Zima potrafi w samochodzie wywołać prawdziwe spustoszenie – nie warto czekać do momentu, gdy samochód odmówi nam w trakcie jazdy posłuszeństwa lub, co gorsze, któryś z wyeksploatowanych układów przyczyni się do wypadku – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.
Kontrola auta po zimie – co jest jeszcze ważne?
Przy okazji wiosennych porządków, warto pochylić się także nad sprawdzeniem ważności ubezpieczenia OC i przeglądu technicznego. Należy również skontrolować takie elementy jak obowiązkowa apteczka, trójkąt ostrzegawczy, a także gaśnica. Jest to ważne, gdyż elementy te wpływają na dopuszczenie naszego samochodu do ruchu.
W okresie zimowym samochód narażony jest na liczne uszkodzenia i nadmierne zużycie kluczowych jego elementów. Umiejętne przygotowanie auta na wiosnę jest zatem zasadniczym krokiem w utrzymaniu jego estetyki i sprawności. Gruntowne mycie, czyszczenie oraz kontrola techniczna są w tym okresie niezbędne dla dalszej niezawodnej eksploatacji, a kontrola takich układów jak hamulce, elektryka, zawieszenie, silnik czy klimatyzacja, to podstawa.
Nie czekaj, aż będzie za późno! Zima dała się we znaki Twojemu samochodowi. Zadbaj o niego przed wiosennymi podróżami w serwisie samochodowym w Krakowie.
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- 13 najczęstszych usterek, przez które samochód nie przejdzie przeglądu
- Jak często wymieniać płyny eksploatacyjne w samochodzie?
- Samochód traci moc w trakcie jazdy? Sprawdź możliwe przyczyny
Autor wpisu
Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.