Czy warto inwestować w regenerację skrzyni biegów?
Data publikacji: 12 maja 2024
Ostatnia aktualizacja: 22 maja 2024

Czy warto inwestować w regenerację skrzyni biegów? Podpowiadamy

Skrzynia biegów – niezależnie, czy mamy do czynienia z jej manualną, czy automatyczną wersją – to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych samochodu. Dzięki niej możliwa jest płynna jazda i jak najbardziej efektywne wykorzystanie silnika pojazdu. Niestety, mechanizm ten prędzej czy później ulega zużyciu, wymaga więc regularnych przeglądów, a w końcu naprawy w warsztacie. Mechanicy zwykle proponują dwa wyjścia: regenerację lub wymianę skrzyni biegów. To, na które rozwiązanie się zdecydować, zależy od konkretnego przypadku. Kiedy warto rozważyć regenerację? Podpowiadamy!

Czym jest i za co odpowiada skrzynia biegów?

Skrzynia biegów to skomplikowany mechanizm. Pozwala on na zmianę przełożenia mocy na napęd, a dzięki temu możliwe jest jak najbardziej wydajne i efektywne wykorzystanie silnika oraz płynność jazdy. Kiedy kierowca zmienia bieg na wyższy, zwiększa tym samym moc pojazdu i jednocześnie zmniejsza moment obrotowy. Bez skrzyni biegów podróż samochodem nie byłaby możliwa. Ze względu na charakter pracy i duże obciążenie jest to jednak element, który naturalnie zużywa się podczas użytkowania samochodu i wymaga regularnego serwisowania.

Zdaniem eksperta

Wyróżniamy dwa główne rodzaje skrzyń biegów: manualne i automatyczne. Te pierwsze wymagają ręcznej zmiany biegów po naciśnięciu pedału sprzęgła, natomiast drugie nie potrzebują naszej ingerencji, ponieważ za wszystko odpowiada komputer. Oba te mechanizmy wymagają regularnych kontroli w serwisie samochodowym i wymiany płynu przekładniowego. Interwały w dużej mierze zależą od zaleceń producenta, ale standardowo przyjmuje się, że olej w skrzyni biegów powinniśmy wymieniać optymalnie co 40 tysięcy kilometrów przebiegu – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Jakie są przyczyny awarii skrzyń biegów?

Uszkodzenie skrzyni biegów może mieć różne przyczyny. Warto pamiętać, że mechanizm ten bardzo wydajnie pracuje podczas jazdy i po pewnym okresie czasu jego podzespoły mogą ulec naturalnemu zużyciu. Niestety bardzo często awarie spowodowane są nieprawidłową techniką jazdy. Usterkę skrzyni biegów może spowodować na przykład:

  • za szybka i gwałtowna zmiana biegów;
  • trzymanie ręki na lewarku przekładni, gdy nie jest to konieczne;
  • bieg niedostosowany do prędkości jazdy;
  • niepotrzebne manipulowanie lewarkiem (w przypadku skrzyń automatycznych);
  • niewymieniany olej;
  • zbyt mały poziom oleju lub jego wyciek.

Jakie są objawy uszkodzenia skrzyni biegów?

O awarii skrzyni biegów może świadczyć między innymi:

  • w skrzyniach manualnych: charakterystyczne stukanie podczas zmiany biegów, zgrzytanie podczas wbijania biegu, luźny lewarek, słyszalne wycie w czasie jazdy;
  • w skrzyniach automatycznych: wyciek oleju, brak wysokich obrotów, samoistne przekładanie biegów, brak trybu wstecznego, usterka systemu elektronicznego.

Czym się różni regeneracja od wymiany skrzyni biegów?

W przypadku awarii mechanik może zlecić regenerację manualnej skrzyni biegów (albo, analogicznie, naprawę automatycznej skrzyni biegów). Oba te działania mają na celu przywrócenie mechanizmu do wydajnej, efektywnej pracy. Wymiana polega na kompleksowej zmianie skrzyni biegów i wymaga kupna nowego sprzętu, co jest niestety bardzo kosztowne (kwoty sięgają kilku tysięcy złotych). Regeneracja natomiast jest naprawą poszczególnych podzespołów, które uległy wysłużeniu lub uszkodzeniu. Zwykle jest to tańsza opcja, o ile awaria nie jest zbyt rozległa i problematyczna.

Kiedy zdecydować się na regenerację skrzyni biegów?

Regeneracja skrzyni biegów to często o wiele lepsze wyjście, niż kupno nowej. Koszt wymiany całego mechanizmu zwykle jest dużo wyższy od naprawy poszczególnych jego podzespołów. Kierowcy nierzadko mylnie stwierdzają, że zregenerowana skrzynia biegów jest gorsza, mniej wydajna i mniej trwała, ale to nieprawda. Dobrze przeprowadzony zabieg skutkuje długoletnią eksploatacją i bezawaryjnością przekładni, jest to więc inwestycja na przyszłość. Koszt takich działań naprawczych jest bardzo zróżnicowany, ale zwykle o wiele niższy, niż w przypadku kupna nowego modelu skrzyni biegów do samochodu.

Gdzie przeprowadzić regenerację skrzyni biegów?

Naprawa skrzyni biegów, jej regeneracja lub wymiana to bardzo skomplikowany zabieg, który wymaga wiedzy i doświadczenia. Najlepiej więc oddać samochód do sprawdzonego warsztatu, w ręce profesjonalnych mechaników. Fachowcy ocenią faktyczny stan pojazdu oraz jego poszczególnych podzespołów i będą mogli zaproponować najlepsze oraz najbardziej wydajne rozwiązanie. W przypadku awarii skrzyni biegów z wizytą w serwisie nie warto zwlekać.

Czy można uniknąć awarii skrzyni biegów?

Skrzynia biegów – zarówno manualna, jak i automatyczna – zużywa się naturalnie podczas pracy pojazdu. Można jednak przedłużyć żywotność tego mechanizmu dzięki bezpiecznej, odpowiedzialnej technice jazdy, a także dbaniu o regularne przeglądy samochodowe i systematycznej wymianie olejów. Dzięki temu nawet wtedy, gdy po jakimś czasie skrzynia biegów ulegnie awarii, możliwa będzie jej regeneracja – bez konieczności dużych nakładów finansowych, związanych z kupnem nowej.

Skrzynia biegów w Twoim samochodzie wymaga regeneracji lub wymiany?

Zadzwoń i umów się na konsultację w profesjonalnym serwisie w Krakowie!

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.