Jakie są przyczyny i objawy uszkodzenia sondy lambda w samochodzie?
Data publikacji: 21 października 2024

Objawy uszkodzenia sondy lambda – jak je rozpoznać?

Sonda lambda, choć jest niewielką częścią w samochodzie, odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym procesie spalania. Jej awaria bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie układu wydechowego. Późne wykrycie uszkodzenia przyczynia się do wielu kosztownych napraw. O tym, jakie są pierwsze objawy awarii sondy lambda, dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Do czego służy sonda lambda i jakie ma znaczenie?

Sonda lambda jest detektorem, który znajduje się w układzie wydechowym pomiędzy silnikiem a katalizatorem. Występuje w praktycznie każdym pojeździe, samochodzie osobowym, tirze, motocyklu, skuterze czy quadzie i ma ogromne znaczenie dla przebiegu jazdy. Sonda pełni funkcję kontrolną, monitoruje czy oczyszczanie spalin działa prawidłowo i od razu wyłapuje wszelkie nieprawidłowości.

Odpowiada za neutralizację szkodliwych związków, jakie są zawarte w spalinach. Podstawowym zadaniem tego czujnika jest pomiar zawartości tlenu w spalinach, dzięki czemu można zbadać efektywność spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Gdy skład mieszanki ma zaburzone wartości, sonda wysyła informacje za pomocą przewodu do modułu sterującego pracą silnika, a ten koryguje niewłaściwe proporcje mieszanki paliwowo-powietrznej.

Typowe objawy uszkodzenia sondy lambda

Ze względu na trudne warunki pracy, w tym wysoką temperaturę i dużą eksploatację, sonda jest narażona na różnego rodzaju uszkodzenia. Nieprawidłowe działanie czujnika poziomu tlenu w spalinach przejawia się szeregiem objawów, który im zostaną wcześniej zauważone, tym lepiej. Późno wykryta awaria tej części może się okazać bardzo kosztowna dla naszego portfela. Poniżej wymieniliśmy najczęstsze oznaki świadczące o uszkodzeniu sondy badającej stężenie tlenu.

Zwiększone zużycie paliwa

Najszybciej możemy zauważyć drastyczny wzrost spalania paliwa. Wydatki za paliwo mogą wzrosnąć o niemal połowę. Efektem uszkodzenia sondy jest też wysoka emisja spalin i wydzielanie się czarnego dymu ze szkodliwymi substancjami z układu wydechowego.

Problemy z przyspieszeniem i spadek mocy

Innymi popularnymi objawami nieprawidłowości w działaniu sondy są problemy z przyspieszaniem i znaczący spadek mocy jednostki napędowej. Niepoprawny lub zbyt ubogi skład mieszanki paliwowo-powietrznej może prowadzić do poważnych uszkodzeń katalizatora, a nawet do samozapłonu reaktora katalitycznego.

Wskaźnik „check engine” na desce rozdzielczej

Sonda lambda to część układu wydechowego, która ma bezpośredni kontakt ze spalinami. Gdy dojdzie to jej uszkodzenia, zapala się kontrolka „check engine” na pulpicie kierowcy i samochód przechodzi w tryb pracy awaryjnej. To jasny sygnał, że musimy jak najszybciej odwiedzić mechanika.

Nierówna praca silnika i wibracje

Nieregularna praca silnika i liczne wibracje to kolejny objawy świadczące o uszkodzeniu sondy lambda w samochodzie. Wpływają one bezpośrednio na komfort jazdy kierującego pojazd oraz jego pasażerów.

Zdaniem eksperta

Istotne jest, by w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, które świadczą o uszkodzeniu sondy lambda zareagować jak najszybciej. Nie powinniśmy lekceważyć powyższych znaków, gdyż od dobrego stanu sondy zależy nasze bezpieczeństwo – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Jakie mogą być przyczyny uszkodzenia sondy lambda?

Przyczyn awarii detektora może być kilka. Jednymi z nich są: wysoka eksploatacja, nieprawidłowy montaż lub wymiana czy różnego rodzaju uszkodzenia, mechaniczne. Usterka może być też spowodowana przedostaniem się do komory spalania cząsteczek wody lub oleju. Zbyt bogata lub uboga mieszanka paliwa również wpływa na żywotność sondy.

Brak napięcia czy przegrzanie się także powodują awarię czujnika. Dodatkowo nadmierna ilość ciemnobrązowej lub czarnej sadzy przyczynia się do uszkodzenia grzałki sondy i jest sygnałem nieprawidłowego składu spalin wydostających się na zewnątrz.

Jakie są skutki jazdy z uszkodzoną sondą lambda?

Jazda z uszkodzoną sondą lambda może początkowo przebiegać bezobjawowo, ale gdy tylko zauważymy pierwsze nieprawidłowości, to powinniśmy na nie zareagować. W przeciwnym wypadku narażamy siebie na niebezpieczeństwa i dodatkowe koszty związane z naprawą. Warto pamiętać, że koszty diagnostyki samochodowej będą zdecydowanie mniejsze od wymiany całego układy czy zakupu nowego katalizatora.

Wymiana sondy lambda – kiedy i gdzie można ją wykonać?

Standardowo przyjmuje się, że po przejechaniu około 150 tys. km należy wymienić sondę lambda na nową. Naprawa czujnika rzadko kiedy jest opłacalna, gdyż cena nowego modelu to koszt paru set złotych. Wszystko zależy od modelu samochodu i jego wersji silnikowej.

Sam demontaż sondy lambda jest dość łatwy, najtrudniej jest umiejscowić położenie czujnika. Wiele osób decyduje się na samodzielną wymianę, jednak zdecydowanie lepiej jest powierzyć to zadanie mechanikom. Po demontażu niezbędna będzie ingerencja w oprogramowanie auta. Poza tym profesjonalny warsztat samochodowy jest gwarancją kompleksowej obsługi, dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza nowa sonda lambda została przykręcona prawidłowo.

Zauważyłeś, że samochód spala więcej paliwa, a mimo to auto ma problem z przyspieszeniem?

Umów się na konsultację w profesjonalnym serwisie i sprawdź, co jest przyczyną!

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.