diagnostyka sondy lambda Kraków

Diagnozowanie SOND LAMBDA

Sonda lambda to obecnie obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Odpowiada ona za skład mieszanki paliwowo-powietrznej oraz za spaliny wydobywających się z komory spalania. Ze względu na warunki pracy i samą budowę, sonda lambda często ulega awarii. Wtedy konieczna jest wizyta w warsztacie samochodowym i prawidłowe zdiagnozowanie sondy lambda.

Za co odpowiedzialna jest sonda lambda?

Sonda lambda jest czujnikiem zainstalowanym w układzie wydechowym, odpowiedzialnym za pomiar zawartości tlenu w spalinach samochodowych. Sonda lambda współpracuje z katalizatorem, systemem wtrysku paliwa i elektronicznym modułem sterującym w celu uzyskania możliwie jak najmniejszej emisji szkodliwych spalin. Każdy nowy samochód oraz samochody produkowane po 1980 roku mają przynajmniej jedną sondę lambda. Coraz częściej w pojazdach montowane są również dwie sondy lambda, które wzajemnie kontrolują swoje działanie i sterują pracą katalizatora trójfunkcyjnego.

Gdzie umieszczona jest sonda lambda?

Sonda lambda najczęściej umieszczana jest w rurze wydechowej samochodu przed katalizatorem. Jest to tzw. sonda regulacyjna. Nowe samochody, oprócz sondy umieszczonej przed katalizatorem, mają sondę umieszczoną za katalizatorem, nazywaną sondą diagnostyczną. Sonda umieszczona przed katalizatorem pomaga ECU w regulacji składu mieszanki. Natomiast sonda diagnostyczna odpowiada na poziom tlenu w spalinach. Zależnie od ilości tlenu, sonda lambda zmienia swój sygnał, który odbiera ECU i ocenia, czy mieszanka paliwowa ma odpowiedni skład.

Objawy awarii sondy lambda

  • zapalenie się na desce rozdzielczej kontrolki “check engine”,
  • większe zużycie paliwa,
  • większa emisja spalin,
  • problemy w trakcie jazdy (nierównomierna praca silnika, spadek mocy silnika),
  • niestabilna praca silnika na biegu jałowym.

W przypadku, gdy sonda lambda ulegnie awarii, ECU nie otrzymuje dokładnych danych odnośnie stosunku powietrza i paliwa w mieszance, co w konsekwencji może prowadzić do poważnego uszkodzenia katalizatora czy uszkodzenia łożysk silnika.

Najczęszczą przyczyną niesprawności i awarii sondy lambda jest nieszczelność układu wydechowego. Na żywotność sondy wpływ ma także jakość stosowanego paliwa oraz szkodliwe detergenty dodawane do olejów silnikowych.

Jak często należy wymieniać sondę lambda?

Sondę lambda należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Trwałość sony – w zależności od jej typu – zwykle wynosi od 50 tys. km do 160 tys. km. Działanie sondy warto regularnie kontrolować w warsztatach samochodowych lub podczas corocznego przeglądu.

Wymiana sondy lambda Kraków, Podgórze, Bieżanów, Kurdwanów

Z wymianą sond lambda nie należy zwlekać, ponieważ jazda z uszkodzonym czujnikiem może prowadzić do poważnych awarii silnika i uszkodzenia katalizatora. W przypadku awarii sondy kluczem do sukcesu jest odpowiednie zdiagnozowanie sprawności sondy testerem diagnostycznym. Diagnostyka komputerowa pozwoli dokładnie zweryfikować, o jaki błąd sondy chodzi.

Warsztat samochodowy AUTO SERWIS 24H – zakres usługi

W naszym serwisie samochodowym przy ulicy Szklarskiej 13 w Krakowie zajmujemy się mechaniką samochodową w tym diagnostyką, naprawą i wymianą sondy lambda. W zakres naszej usługi wchodzi:

  • diagnozowanie sprawności sondy za pomocą komputera diagnostycznego,
  • naprawa sondy lambda (lub)
  • usunięcie sondy lambda,
  • montaż nowej sondy.

Usuwanie wyłączanie sondy lambda Kraków

Jeśli działanie sondy jest nieprawidłowe, istnieje możliwość usunięcia sony lambda z komputera ECU. W praktyce oznacza to likwidację błędów świecących na desce rozdzielczej i montaż nowej sondy lambda. Po zainstalowaniu sony lambda dokładnie sprawdzana jest poprawność działania nowego czujnika za pomocą komputera diagnostycznego.

Decydując się na naprawę samochodu w naszym warsztacie samochodowym, otrzymują Państwo gwarancję na jakość świadczonych usług. Kadra wykwalifikowanych mechaników samochodowych, bogate wyposażenie oraz wieloletnie doświadczenie pozwala nam wykonywać różnorodne naprawy samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych.

Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu mechaniki samochodowej dla wszystkich typów i marek pojazdów. Specjalizujemy się w serwisowaniu aut: Alfa Romeo, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, Daewoo, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Kia, Lancia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo.