Samochód traci moc w trakcie jazdy? Sprawdź możliwe przyczyny
Spis treści
Utrata mocy samochodu w trakcie jazdy to problem, z którym boryka się wielu kierowców. Taka sytuacja może mieć wiele różnych przyczyn i być oznaką zarówno drobnej usterki, jak i poważniejszych i bardziej skomplikowanych problemów. Z pewnością awarii tej nie wolno lekceważyć. Jakie mogą być przyczyny utraty mocy silnika pojazdu? Wyjaśniamy!
Dlaczego samochód traci moc podczas jazdy?
Utratę mocy samochodu bardzo łatwo zauważyć – pojazd, pomimo wciskania pedału gazu, nie przyspiesza jak dotychczas. Niestety jest to jeden z popularniejszych problemów kierowców. Zwykle bierze się z zatkanych filtrów – filtra paliwa lub filtra powietrza jednostki napędowej. Częstymi przyczynami są również wysoki przebieg, zużycie podzespołów silnikowych lub paliwo złej jakości. Jednak awaria ta może mieć również wiele innych przyczyn, których nie można bagatelizować.
Gdy nasz samochód traci moc w trakcie jazdy, po pierwsze należy sprawdzić stan wszystkich filtrów. Czasem wymiana oleju, płynów i filtrów potrafi rozwiązać problem. Spadek mocy może być jednak konsekwencją poważniejszej usterki, dlatego mimo wszystko warto umówić na wizytę diagnostyczną w warsztacie samochodowym – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.
Przyczyny spadku mocy pojazdu podczas jazdy
Jakie mogą być powody spadku mocy samochodu podczas jazdy? Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych przyczyn takiej sytuacji.
Zatkanie filtra paliwa
To najczęstsza przyczyna utraty mocy przez samochód. Jeśli filtr paliwa jest zatkany, benzyna (lub w przypadku Diesla olej napędowy) nie mogą dotrzeć do komory silnika we właściwej ilości, przez co jednostka napędowa nie może działać prawidłowo. W takim wypadku wystarczy udać się do warsztatu na wymianę zatkanych elementów.
Zatkanie filtra powietrza
Komora spalania silnika może nie działać prawidłowo, gdy dostaną się do niej różnego typu zanieczyszczenia, na przykład kurz lub inne cząsteczki. Dlatego dla prawidłowego działania układu niezbędny jest czysty filtr powietrza. Powinno się go wymieniać po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów, najlepiej razem z olejem silnikowym.
Awaria katalizatora lub filtra cząstek stałych DPF
Zatkany katalizator uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza przez silnik. Konsekwencją tego jest spadek mocy oraz wzrost temperatury jednostki napędowej. Kontroli w takiej sytuacji powinniśmy poddać również filtr cząstek stałych (DPF) oraz EGR, czyli układ recyrkulacji spalin. O awarii tych elementów często świadczą dodatkowe problemy z uruchomieniem silnika.
Usterka czujników
Spadek mocy jednostki napędowej pojazdów może być również spowodowany usterką czujników takich jak:
- czujnik masowego przepływu powietrza MAF (w pojazdach benzynowych);
- czujnik tlenu;
- czujnik położenia wałka rozrządu (który wysyła informację do elektronicznego modułu sterującego ECM).
Uszkodzenie wtryskiwaczy paliwa
Wtryskiwacze muszą dostarczyć do komory spalania odpowiednią ilość paliwa, aby silnik mógł pracować prawidłowo. Nieszczelność układu zasilania, uszkodzenie krzywek albo tłoków silnika może sprawić, że cykl zostanie zakłócony, co objawia się utratą mocy samochodu. Aby wydłużyć żywotność końcówek wtryskiwaczy, warto tankować w głównej mierze paliwa premium. W przypadku awarii konieczna jest naprawa wtryskiwaczy.
Awaria pompy paliwa
Utrata mocy może być również spowodowana uszkodzeniem pompy paliwa. Odpowiada ona za dostarczenie paliwa ze zbiornika do jednostki napędowej, musi więc być mocna i działać pod odpowiednim ciśnieniem. W warsztatach samochodowych możliwa jest kompleksowa naprawa lub regeneracja pompy paliwa i pompowtryskiwaczy.
Zużycie świec zapłonowych
W samochodach benzynowych często spotykaną awarią jest zużycie się świec zapłonowych, bez których niemożliwe jest uruchomienie pojazdu. Pierwszym symptomem, świadczącym o awarii tego elementu, jest spadek mocy auta w czasie jazdy.
Usterka turbosprężarki
Turbosprężarka w samochodzie odpowiada za dostarczenie silnikowi koni mechanicznych. Jeśli uległa ona awarii i nie spełnia swojej funkcji, odczuwalny jest wyraźny spadek mocy w pojeździe. Uszkodzenie może być konsekwencją pojawienia się luzu rury doładowania turbo, przez co urządzenie nie może zwiększyć ciśnienia w turbinie. W takim przypadku niezbędna będzie regeneracja turbosprężarki i turbin.
Co zrobić, gdy samochód straci moc w trakcie jazdy?
Utrata mocy samochodu nie uniemożliwia dalszej jazdy, ale z pewnością sprawia, że będzie ona bardziej męcząca. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku spadku mocy jest skontaktowanie się z serwisem i odstawienie pojazdu do warsztatu. Fachowcy przeprowadzą dokładną diagnostykę samochodu i znajdą źródło problemu. Czasem będzie to jedynie zatkany filtr, innym razem wadliwy wtryskiwacz paliwa. Warto pamiętać, że długotrwała jazda z niesprawnie funkcjonującym układem turbodoładowania może być przyczyną poważniejszych, bardziej skomplikowanych i o wiele kosztowniejszych awarii.
Czujesz, że Twój samochód traci moc podczas jazdy i nie wiesz jaka jest tego przyczyna? Zadzwoń i umów się na wizytę w profesjonalnym serwisie w Krakowie!
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Awaria pompy paliwa a wydajność silnika. Przyczyny i objawy uszkodzonej pompy paliwa
- Co robić w sytuacji przegrzanego silnika?
- Po czym poznać spalone sprzęgło? Czy można jeździć na spalonym sprzęgle?
Autor wpisu
Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.