Co oznaczają drgania i wibracje podczas jazdy autem?
Data publikacji: 22 maja 2024

Drgania i wibracje podczas jazdy – co mogą oznaczać?

Wyraźnie odczuwalne drgania podczas jazdy samochodem, szczególnie przy dużej prędkości, mogą wywołać w kierowcy niepokój. Zwykle winne są opony lub koła, ale problem może również oznaczać uszkodzenie jednostki napędowej, układu hamulcowego czy układu kierowniczego. Pozornie mała usterka, jeśli zostanie zbagatelizowana, może doprowadzić do poważniejszych i zdecydowanie bardziej kosztownych awarii. Co mogą oznaczać wibracje i drgania w samochodzie? Kiedy nie obejdzie się bez wizyty u mechanika? Podpowiadamy!

Drgania podczas jazdy – kiedy powinny zaniepokoić?

Odczuwanie lekkich, delikatnych drgań podczas jazdy pojazdem mechanicznym to zupełnie naturalne zjawisko. Powoduje je między innymi praca wału korbowego, kół zębatych w skrzyni biegów oraz szeregu innych ruchomych elementów. Problem zaczyna się, gdy subtelne wibracje stają się wyraźnie odczuwalne i nabierają intensywności w konkretnych sytuacjach, na przykład podczas wzrostu prędkości, hamowania czy na postoju. Może to być sygnałem do szybkiej wizyty w warsztacie samochodowym.

Zdaniem eksperta

Co może być przyczyną wibracji i drgań w pojeździe? Możliwości jest wiele: koła, opony, układ hamulcowy, układ kierowniczy, silnik, zawieszenie, katalizator… Najważniejsze jest możliwie jak najbardziej precyzyjne wskazanie miejsca w samochodzie, z którego wydobywa się dźwięk oraz ustalenie momentu, kiedy się pojawia. Dzieje się tak tylko przy ruszaniu, używaniu hamulca czy podczas przyspieszenia? Dzięki tym informacjom mechanik będzie mógł trafnie określić źródło problemu – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Jakie są najczęstsze przyczyny drgań i wibracji?

Co powoduje niepokojące wibracje i drgania podczas jazdy? Możliwości może być wiele, dlatego warto każdą ewentualność skonsultować z fachowcem i sprawdzić w warsztacie samochodowym. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych usterek, które mogą być przyczyną drgań.

Problem z oponami

Najczęściej wibracje w pojeździe powodują opony. Problemy te mogą obejmować:

  • niewyważone opony;
  • zużycie opon i nierównomierne wytarcie bieżnika;
  • za małe ciśnienie w oponach (niedopompowane opony);
  • uszkodzenia mechaniczne opon – wybrzuszenia, skrzywione felgi, bąble;
  • defekty i odkształcenia;
  • odkształcenia obręczy kół.

Usterka kół

Drgania samochodu mogą również być przyczyną awarii kół. W serwisach samochodowych można wykonać geometrię zbieżności kół, aby pozbyć się problemu. Do wibracji może prowadzić:

  • złe wyważenie kół samochodu;
  • uszkodzenie mechaniczne, odkształcenie lub wygięcie koła;
  • zużycie łożysk kół.

Awaria układu hamulcowego

Nie tylko koła i opony mogą być przyczyną drgań. Powodem wibracji może być również wadliwy układ hamulcowy. W tym wypadku, w zależności od źródła problemu, konieczna może być naprawa zacisków hamulcowych albo wymiana tarcz i klocków hamulcowych. Fachowiec powinien przyjrzeć się dokładnie tarczom, zaciskom i bębnom hamulcowym.

Awaria układu kierowniczego

Kolejną popularną przyczyną wibracji jest usterka układu kierowniczego. Odczuwalne są wtedy charakterystyczne drgania na kierownicy, na przykład podczas wchodzenia w zakręty. Mogą je powodować powstałe luzy w elementach konstrukcji lub awaria układu wspomagania (konieczna może być regeneracja pompy wspomagania).

Wadliwe zawieszenie

Układ kierowniczy jest ściśle powiązany z układem zawieszenia, dlatego tu też można szukać przyczyny drgań i wibracji. Mogą je powodować na przykład nieprawidłowa geometria, powstałe luzy w poszczególnych elementach lub zużycie wybranych podzespołów (przegubów kulowych, tulei wahaczy itp). Mechanik może w tym przypadku zaproponować naprawę zawieszenia.

Usterka osi napędowej

Wygięta oś samochodu, uszkodzenie wału napędowego lub zużycie przegubów homokinetycznych również mogą powodować wyraźnie odczuwalne wibracje podczas prowadzenia pojazdu. Niestety do tych uszkodzeń nie trzeba wiele: czasem wystarczy niefortunnie wjechać na krawężnik lub w dziurę na drodze. Jest to ostatni element konstrukcji samochodu, który powinien być sprawdzony przed kontrolą silnika.

Awaria silnika

Usterek jednostki napędowej woli uniknąć każdy kierowca. Niestety, jeśli drgań samochodu nie powodują żadne wymienione wcześniej sytuacje, bardzo możliwe, że awaria dotyczy właśnie tego elementu i konieczna może być naprawa silnikaWibracje może powodować wiele jego podzespołów, na przykład:

  • świece zapłonowe;
  • zapchany katalizator;
  • filtry powietrza, filtry paliwa, układ wlotowy;
  • odłączenie lub obluzowanie przewodów;
  • awaria poduszki silnika;
  • uszkodzenie paska rozrządu.

Kiedy warto udać się do mechanika?

Wibracji i drgań, które odczuwalne są w czasie jazdy, z pewnością nie można bagatelizować. Mogą one oznaczać małe uszkodzenie lub być sygnałem poważniejszej usterki. Szybka wizyta w warsztacie samochodowym pozwoli uniknąć wysokich kosztów naprawy, a przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ryzyko awarii można również zminimalizować wykonując regularną diagnostykę samochodową oraz dbając o systematyczną wymianę płynów eksploatacyjnych.

Odczuwasz podczas jazdy niepokojące drgania i wibracje?

Zadzwoń i umów się na konsultację w profesjonalnym serwisie w Krakowie!

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.