Co powoduje, że biegi ciężko wchodzą?
Data publikacji: 30 października 2023
Ostatnia aktualizacja: 30 października 2023

Dlaczego biegi ciężko wchodzą? Możliwe usterki

Skrzynia biegów to podstawowy element każdego samochodu. Ma ona za zadanie przełożenie mocy silnika na koła. Daje możliwość uzyskania optymalnej prędkości obrotowej silnika w zależności od występującego w danym momencie obciążenia i prędkości jazdy. Awaria skrzyni biegów poprzedzona jest zwykle pojawieniem się niepokojących objawów. Jeśli biegi zaczynają ciężko wchodzić, może to być sygnał ostrzegawczy, że coś jest na rzeczy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są przyczyny ciężko wchodzących biegów. 

Za co odpowiada skrzynia biegów?

Skrzynia biegów jest mechanizmem odpowiadającym za zmianę przełożeń. Umożliwia efektywne przekazywanie mocy wytwarzanej przez silnik na koła. Jej zadaniem jest dostosowanie prędkości obrotów kół, mocy i siły (momentu obrotowego) w zależności od potrzeb.

Skrzynie biegów można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: 

  • skrzynie biegów manualne;
  • skrzynie biegów automatyczne.

Istnieją również skrzynie biegów półautomatyczne, bezstopniowe oraz z przekładnią hydrokinetyczną.

Dlaczego tak ważna jest płynna praca skrzyni biegów?

Płynna praca skrzyni biegów jest kluczowa dla wydajności pojazdu oraz bezpieczeństwa na drodze. Gdy biegi płynnie wchodzą, a skrzynia nie szarpie, kierujący pojazdem odczuwa komfort z jazdy, a prowadzenie samochodu staje się przyjemniejsze. Płynnie działająca skrzynia biegów przekłada się na osiągnięcie optymalnej efektywności paliwowej, co z kolei obniża koszty.

Płynna praca skrzyni biegów warunkuje bezpieczną jazdę. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji ze strony kierowcy. Co więcej, poprawnie działająca skrzynia biegów zmniejsza ryzyko awarii i nieprzewidywalnych problemów podczas jazdy, które mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Dlaczego biegi ciężko wchodzą w manualnej skrzyni biegów?

Problemy w ,,wbijaniem” biegów w manualnych skrzyniach wcale nie muszą od razu oznaczać, że cały podzespół jest do wymiany. Trudności z załączeniem biegów w samochodzie mogą być spowodowane różnymi czynnikami, a oto kilka najczęściej występujących przyczyn:

  • niski poziom oleju w skrzyni biegów – zbyt niski poziom oleju może powodować problemy ze zmianą biegów, a także prowadzić do nadmiernego tarcia i zużycia poszczególnych elementów;
  • zużyte synchronizatory lub łożyska – synchronizatory, podobnie jak łożyska, to elementy skrzyni biegów, które są szczególnie narażone na postępujące zużycie. Uszkodzone komponenty mogą utrudniać prawidłowe zsynchronizowanie prędkości obrotowej wału korbowego do prędkości koła napędowego, co w efekcie powoduje trudności przy zmianie biegów;
  • niewłaściwa technika zmiany biegów – może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie skrzyni i sprawić, że biegi będą ciężko wchodzić. Niewłaściwa technika dotyczy takich zachowań, jak:
  • niepełne wciśnięcie pedału sprzęgła,
  • zbyt gwałtowna zmiana biegów,
  • stosowanie zbyt dużej siły podczas zmiany biegów,
  • zmiana biegów w niewłaściwej kolejności,
  • ciągłe wciskanie sprzęgła, nawet jeśli biegi nie są zmieniane,
  • stałe trzymanie ręki na dźwigni zmiany biegów.

Co robić, gdy biegi ciężko wchodzą?

Skrzynia biegów jest skomplikowanym mechanizmem, dlatego samodzielna naprawa może być trudna. Jeśli zaobserwujemy, że biegi ciężko wchodzą, należy jak najszybciej udać się do mechanika samochodowego, który zajmuje się naprawami manualnej skrzyni biegów, aby zdiagnozować przyczynę problemu. Kłopoty ze skrzynią biegów nie zawsze muszą świadczyć o poważnej awarii. Może się okazać, że wystarczy uzupełnić poziom oleju lub zastosować dodatek do oleju, który pozwoli na zniwelowanie nierówności pojawiających się na metalowych powierzchniach przekładni.

Jak dbać o skrzynię biegów, żeby służyła jak najdłużej?

Aby skrzynia biegów służyła nam jak najdłużej, poza odpowiednim stylem jazdy, musimy także pamiętać o regularnych zmianach oleju. Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni biegów zależna jest od jej producenta. To właśnie on powinien określić optymalne przebiegi pomiędzy wymianami. Zwykle jednak zaleca się wymianę oleju co 50-60 tysięcy kilometrów. Do skrzyni biegów należy stosować olej przekładniowy o specyfikacji wskazanej przez producenta samochodu. Regularna wymiana oleju przedłuży żywotność skrzyni biegów.

Nie należy ignorować pierwszych oznak awarii skrzyni biegów, nawet jeśli można się z nimi poruszać bez większego dyskomfortu. Jeśli nas coś niepokoi, najlepiej od razu udać się do warsztatu specjalizującego się w mechanice samochodowej, który zdiagnozuje problem.

Niepokoi Cię działanie skrzyni biegów w Twoim samochodzie?
Nie zwlekaj. Umów się z mechanikiem

Przeczytaj na naszym blogu również:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.