Co oznacza kontrolka check engine w samochodzie?
Data publikacji: 1 kwietnia 2024
Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2024

Co oznacza czerwona kontrolka check engine na desce rozdzielczej?

Pojawienie się ikony silnika na desce rozdzielczej samochodu zawsze wywołuje wśród kierowców niepokój i konsternację. Wszystko dlatego, że zwykle awarie silnika wymagają wizyty w warsztacie i często są jednoznaczne ze sporymi kosztami związanymi z naprawą lub wymianą jednostki napędowej pojazdu. Z pewnością nie warto ignorować wyświetlonej kontrolki “check engine”, choć nie zawsze oznacza ona poważniejszą usterkę. O czym informuje nas czerwony symbol silnika na desce rozdzielczej i co zrobić, gdy pojawi się w naszym samochodzie? Wyjaśniamy!

Czym jest kontrolka check engine w samochodzie?

„Check engine” to pojęcie z języka angielskiego, które oznacza polecenie „sprawdź silnik”. W zależności od modelu pojazdu, może przybierać różne formy – ikonki silnika, ikony i napisu lub samego napisu. Symbol ten zawsze odnosi się bezpośrednio do jednostki napędowej. Kontrolkę tę możemy spotkać w samochodach, które wyposażone są w gniazdo diagnostyczne OBD-II (czyli wszystkich pojazdach wyprodukowanych po roku 2000, a także starszych). Check engine należy do systemów autodiagnostycznych, które obsługuje elektroniczny sterownik silnika, wyposażony w specjalistyczne czujniki.

Zdaniem eksperta

Warto pamiętać, że kontrolka silnika check engine powinna zapalić się na krótko podczas każdego uruchomienia pojazdu. Jeśli dzieje się inaczej, a symbol nie gaśnie, oznacza to, że system komputerowy samochodu sygnalizuje wykrycie jakichś nieprawidłowości. Zapalenie się kontrolki może również wystąpić w trakcie jazdy – nie należy wtedy panikować, ale też nie można bagatelizować i ignorować problemu. Duże znaczenie ma sam kolor wyświetlanego symbolu – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Na jakie kolory może świecić się ikona silnika?

Sygnał check engine może świecić się na żółto lub pomarańczowo (w zależności od modelu samochodu) albo na czerwono. Kolor ikony wyświetlanej na desce rozdzielczej mówi nam o tym, jak poważną usterkę wykrył system.

  • Pomarańczowa kontrolka silnika(lub żółta kontrolka) oznacza, że komputer wykrył jakieś nieprawidłowości. Jeśli podczas jazdy nie odczuwamy wyraźnych zmian i silnik pracuje normalnie, można kontynuować podróż, lecz warto zaplanować wizytę w serwisie samochodowym przy najbliższej okazji.
  • Czerwona kontrolka check engine, która nie gaśnie po uruchomieniu silnika, oznacza, że usterka wykryta przez system jest poważna. W takim przypadku lepiej jest przerwać jazdę i jak najszybciej udać się do mechanika.

Jakie mogą być przyczyny zapalenia się kontrolki check engine?

Przyczyny pojawienia się na desce rozdzielczej komunikatu check engine możemy podzielić na mniej i bardziej poważne. Warto pamiętać, że każda usterka wymaga konsultacji ze specjalistą, a długotrwałe ignorowanie błędu lub bagatelizowanie problemu może skutkować znacznie wyższymi kosztami naprawy.

Mniej poważne przyczyny

Wśród mniej poważnych przyczyn znajdują się na przykład:

  • jednorazowe wypadnięcie zapłonu;
  • zaśniedziałe styki;
  • błędy w instalacji elektrycznej (zbyt niskie napięcie podczas rozruchu);
  • wilgoć w instalacji elektrycznej pojazdu;
  • błędy czujników.

Poważniejsze przyczyny

Czerwona kontrolka check engine może również oznaczać poważniejsze problemy, jak na przykład:

  • uszkodzenie filtra cząstek stałych;
  • zużycie katalizatora;
  • awaria i błędy sondy lambda;
  • zablokowanie geometrii turbosprężarki;
  • źle zamontowana instalacja LPG;
  • niewłaściwe paliwo w zbiorniku;
  • awarie świec zapłonowych, przewodów lub systemu wtrysków;
  • niesprawny zawór recyrkulacji spalin EGR.

Co zrobić, gdy ikona silnika nie zgaśnie?

Zapalona kontrolka silnika check engine, która nie gaśnie zaraz po uruchomieniu pojazdu, może skutkować poważnym uszkodzeniem samochodu w przypadku zignorowania problemu. Najlepszym sposobem, by temu zapobiec, jest konsultacja z wykwalifikowanym mechanikiem. Fachowiec sprawdzi pracę silnika i wykryje wszelkie odchylenia od normy, skasuje ewentualne błędy pamięci sterownika, a w razie konieczności przeprowadzi diagnostykę sondy lambda, a w ostateczności zaproponuje naprawę silnika. Szybkie i wczesne działanie zwykle pozwala jednak na uniknięcie poważnej awarii.

Czy można zapobiec awarii silnika?

Należy pamiętać, że jednostka napędowa samochodu to element bardzo intensywnie pracujący podczas jazdy, narażony na działanie wysokich temperatur i innych zjawisk fizycznych czy mechanicznych. Żywotność silnika jest ograniczona i trzeba mieć na uwadze, że prędzej czy później zacznie on szwankować. Można jednak sprawić, aby dłużej funkcjonował prawidłowo i zapobiegać najpopularniejszym awariom. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy dbać o regularną wymianę płynów eksploatacyjnych, unikać agresywnej jazdy oraz nie ignorować komunikatów wyświetlanych na desce rozdzielczej.

Kontrolka check engine nie znika z deski rozdzielczej?

Umów się na wizytę w profesjonalnym warsztacie samochodowym w Krakowie!

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.