Dlaczego samochód spala więcej paliwa niż wcześniej?
Data publikacji: 12 sierpnia 2024

Większe spalanie benzyny – 7 przyczyn wpływających na wyższe zużycie paliwa

Cenny paliwa ciągłe rosną i nic nie zapowiada, żeby miały w końcu spaść. W dużej mierze to od miesięcznych kosztów paliwa zależy ogólny koszt utrzymania naszego auta. Często zdarza się, że samochód pali więcej, niż się tego spodziewaliśmy. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka. Poniżej wymieniliśmy kilka podstawowych powodów, które zwiększają zużycie paliwa.

Wysokie spalanie benzyny – przyczyny

Przyczyn wysokiego spalania paliwa może być wiele. Ważne jest, by wiedzieć, gdzie zacząć szukać. Gdy będziemy znali, jakie usterki lub zanieczyszczenia wpływają na podwyższenie zużycia paliwa, tym łatwiej będzie nam odpowiednio zareagować. Niektóre z przyczyn zwiększonego spalania są bardzo błahe i naprawimy je w każdym serwisie samochodowym. Ich eliminacja znacznie poprawi pracę naszego samochodu i zmniejszy rachunki za paliwo. 

1. Awaria sondy lambda

Jeśli zauważymy znaczący wzrost zużycia paliwa pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, będzie sprawdzenie stanu technicznego sondy lambda. Czujnik ten odpowiada za kontrolę składu spalin. Wydobywający się z komory spalania zbyt ubogi skład mieszanki, wpłynie na zwiększenie się czas wtrysku paliwa. Zużyta lub uszkodzona sonda może być przyczyną wyższego spalania nawet o 50%. Ważne jest, by diagnozować sondę lambda i szybko ją wymienić w razie konieczności.

2. Agresywny styl jazdy a wyższe zużycie paliwa

To, w jakim stylu prowadzimy samochód, wpływa nie tylko na komfort pasażerów i kierowcy, ale również na spalanie benzyny. Mocne i częste przyspieszanie lub gwałtowne zatrzymywanie się bez stosowania hamowania silnikiem, może znacząco zwiększyć spalanie paliwa przez pojazd. Brak płynności jazdy to jeden z czynników, które najmocniej wpływają na zużycie paliwa. Warto dbać o utrzymanie silnika w optymalnym zakresie obrotów. Przyjmuje się, że średni zakres wynosi od 2000-2500 obrotów na minutę.

Zdaniem eksperta

Ekonomiczne prowadzenie samochodu gwarantuje wydajną i przyjemną jazdę. Pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska oraz obniżyć zużycie paliwa. Agresywny styl jazdy, częste stanie w korkach, gwałtowne przyspieszanie na niewielkich odcinkach mogą zwiększyć zużycie paliwa od 10% do 40% w ruchu miejskim. To naprawdę dużo, dlatego powinniśmy kontrolować swoją prędkość, jeżeli nie chcemy płacić ogromnych rachunków za paliwo – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

3. Częste używanie klimatyzacji a spalanie benzyny

Klimatyzacja obciąża silnik i znacząco wpływa na zużycie paliwa. Szczególnie jest to widoczne latem, gdy używamy wentylacji praktycznie codziennie. Aby zminimalizować poziom spalania należy ograniczyć korzystanie z klimatyzacji. Przed włączeniem wentylatora powinniśmy wywietrzyć samochód. Wtedy temperatura w kabinie wyrówna się do poziomu powietrza znajdującego się na zewnątrz. Dzięki temu odciążymy nieco silnik benzynowy i w przyszłości unikniemy kosztownej naprawy klimatyzacji.

4. Niskie ciśnienie w oponach a wzrost zużycia paliwa

Na zwiększenie zużycia paliwa ma też wpływ ciśnienie w oponach. Zbyt niskie spowoduje, że opony będą się uginać na styku z nawierzchnią, a przez to zwiększy się opór toczenia, który odpowiada za ok. 20% zużycia paliwa przez samochód.

Warto zapamiętać, że im mniejszy opór toczenia opony, tym niższe zużycie paliwa. Oczywiście jego wartość zależy od kilku czynników, m.in. od rozmiaru opony, stopnia jej starcia czy ukształtowania bieżnika.

Tak samo na podwyższone spalanie ma wpływ wielkość i ciężar ładunku, jaki przewozimy. Większe obciążenie w bagażniku sprawia, że silnik zużywa więcej paliwa.

Wydaje Ci się, że twoje auto zużywa więcej paliwa niż wcześniej?

Umów się na wizytę w profesjonalnym warsztacie i sprawdź.

5. Niedrożny filtr powietrza

Filtr powietrza to istotny element, który umieszczony jest w komorze silnika. Odpowiada za wyłapywanie i gromadzenie zanieczyszczeń, takich jak kurz, brud czy pył, które mogłyby przedostać się do jednostki napędowej i wpłynąć negatywnie na jej pracę. Brudny i niedrożny filtr ogranicza dostawanie się powietrza do silnika, co skutkuje mocniejszym wciskaniu gazu przez kierowcę, a to przekłada się na podwyższone zużycie paliwa. Regularna wymiana filtra i jego dokładne czyszczenie wpłynie na lepszą pracę całego pojazdu i zminimalizuje konieczność remontu silnika w przyszłości.

6. Uszkodzone elementy układu hamulcowego a nagły wzrost zużycia benzyny

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych w samochodzie. Bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo, ale jego sprawne działanie jest też istotną przyczyną wzrostu spalania. Wyeksploatowane zaciski hamulcowe mogą prowadzić do zwalniania tarcz lub klocków hamulcowych i powodować ciągłe, a mimo to niezauważalne hamowanie. Wymusza to wzrost obrotów silnika, dlatego bardzo ważne jest, byśmy wymieniali klocki hamulcowe regularnie.

Poza tym zatarte lub uszkodzone łożyska kół powodują zwiększenie spalania, w ten sam sposób, co niewłaściwa geometria kół. W obu sytuacjach dochodzi do większego zużycia paliwa.

7. Zużyte świece zapłonowe

Często zdarza się, że wzrost zużycia paliwa może być spowodowany złym stanem świec zapłonowych. Rozwiązaniem jest wymiana przez mechanika świec oraz przewodów zapłonowych na nowe.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.