Co może oznaczać głośna praca silnika przy dodawaniu gazu?
Data publikacji: 6 listopada 2024
Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2024

Głośna praca silnika przy dodawaniu gazu – co może oznaczać?

Jednostki napędowe są skomplikowanymi elementami samochodu, na które składają się różnorakie części i systemy wspomagające pracę silnika. Ich podstawowym zadaniem jest przenoszenie mocy generowanej przez silnik na koła napędowe, co skutkuje wprawieniem samochodu w ruch. Sprawne działanie wszystkich części gwarantuje przyjemna i bezpieczną jazdę. W sytuacji, gdy silnik zaczyna pracować głośniej niż zazwyczaj, może to świadczyć o nadmiernym zużyciu lub poważnym problemach z jednostką napędową. Zbagatelizowana awaria może prowadzić do poważnych konsekwencji i kosztownych napraw, dlatego ważne jest, by odpowiednio wcześnie zauważyć problemy z układem napędowym. W poniższym artykule wyjaśnimy, co może oznaczać głośniejsza praca silnika i jakie są jej typowe przyczyny.

Głośna praca silnika na niskich obrotach i wysokich obrotach

Nierówna praca silnika i głośne wibracje na wolnych obrotach mogą wynikać z niewyważonych elementów lub nierównej pracy cylindrów. To poważne usterki, które jeśli nie zostaną wystarczające wcześniej zauważone, spowodują czasochłonny remont silnika. Naprawa jednostki napędowej rzadko kiedy jest opłacalna, więc może nas czekać zakup nowego modelu, co będzie dość kosztowną inwestycją.

Donośna praca na wysokich obrotach może świadczyć o nadmiernym zużyciu rozrządu, jego nieprawidłowej regulacji oraz problemach z wtryskiwaczami. Dodatkowo nierówna praca na biegu jałowym może być spowodowana przez awarię silnika krokowego. Powinniśmy regularnie poddawać nasze autoprofesjonalnym przeglądom, aby wyłapać i zareagować na procesy starzenia się poszczególnych części.

Głośniejsza praca silnika po odpaleniu i przyspieszaniu

Nasilające się głośne stukanie po odpaleniu silnika może świadczyć o zbyt niskim poziomie oleju silnikowego. Po dolaniu oleju popychacze hydrauliczne prawidłowo napełnią się olejem i jednostka napędowa będzie pracować ciszej. Głośna praca po odpaleniu jest sygnałem różnych uszkodzeń mechanicznych na przykład popychaczy hydraulicznych lub wtryskiwaczy. Ich nieprawidłowe działanie prowadzi do nierównomiernej pracy i charakterystycznego hałasu.

Zdaniem eksperta

Jeśli w trakcie przyspieszania nasz samochód wydaje niepokojące odgłosy, może to oznaczać poważne problemy z układem wydechowym. Ich powodem może być nieszczelność w rurach lub zużycie tłumika. Uszkodzone łożyska i paski także są symptomem wzmożonej pracy jednostki napędowej – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Inne przyczyny głośniejszej pracy silnika

Przyczyn głośnej i nierównej pracy silnika może być naprawdę wiele, w końcu to jeden z bardziej skomplikowanych elementu w samochodzie. Poniżej zebraliśmy te, które występują najwcześniej.

Uszkodzenie tłumika – jaki ma wpływ na głośną pracę silnika

Tłumiki wydechowe odpowiedzialne są za przetwarzanie spalin i zredukowanie hałasu powodowanego przez gazy spalinowe. Nieprawidłowo dobrany układ wydechowy do rodzaju produkowanych spalin, modelu auta może negatywnie wpłynąć na pracę silnika, a nawet doprowadzić do jego przegrzania. 

Tłumiki z racji swojego specyficznego położenia narażone są na działanie wysokiej temperatury i zanieczyszczeń, co prowadzi do pojawienia się rdzy, pęknięć czy dziur. Pojawiający się czarny dym z rury wydechowej jest sygnałem błędów w pracy zaworu EGR lub pompy wtryskowej, a także może świadczyć o konieczności naprawy turbosprężarki. Wtedy należy, jak najszybciej pojawić się u mechanika samochodowego.

Awaria katalizatora

Najczęściej awaria katalizatora sygnalizowana jest pojawieniem się kontrolki Check Engine. Reaktor katalityczny, który działa nieprawidłowo nie ma możliwości przeprowadzanie reakcji chemicznych i z rury wydechowej wydobywa się nieprzyjemny zapach zgniłych jajek. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której katalizator ulegnie całkowitemu zapchaniu, gdyż wtedy nie uruchomimy silnika. 

Zużyte uszczelki a głośna praca silnika

W układzie wydechowych znajdują się uszczelki, które zapewnią szczelność pomiędzy kolektorem a głowicą. Nieszczelny kolektor powoduje utratę mocy silnika i zwiększone zużycie paliwa. Spaliny są wtedy nieprawidłowe odprowadzane, co przyczynia się do upośledzenia w pracy silnika i powoduje powstanie nietypowego dźwięku.

Awaria sondy lambda

Sonda lambda jest częścią, jaka odpowiada za pomiar jakości mieszkanki spalinowej wydobywającej się z silnika. Na podstawie jakości spalin dobiera ilość paliwa dostarczanego do komory spalania. W razie uszkodzenia tego elementu, w komorze pojawia się nieadekwatna ilość paliwa, co skutkuje ciężką i głośniejszą pracą.

Przeczytaj również: Objawy uszkodzenia sondy lambda – jak je rozpoznać?

Brudne lub uszkodzone świece zapłonowe

Głośniejsza praca silnika może być też spowodowana przez niesprawne świece zapłonowe. Ich niewłaściwy stan może prowadzić do wypadania zapłonu i problemów z całym układem zapłonowym. Uszkodzone świece zapłonowe mogą spowodować niestabilną pracę jednostki napędowej na wolnych obrotach, przez co silnik może falować lub pracować nierównomiernie i wydawać różne dźwięki.

Co zrobić, gdy silnik pracuje głośniej niż zazwyczaj?

Wszelkie problemy związane z pracą silnika należy szybko sprawdzić u profesjonalnego mechanika. Od tego, czy bagatelizujemy dany problem, zależy żywotność jednostki napędowej i nasze bezpieczeństwo. Głośna praca na wolnych czy wysokich obrotach powinna nas zaniepokoić. Tak samo jak głośniejsza niż zazwyczaj praca silnik przy przyspieszaniu lub problemu z układem zapłonowym. Hałaśliwe działania może być spowodowane różnymi czynnikami i nieprawidłowościami, które najlepiej sprawdzić w czasie diagnostyki samochodowej.

Zauważyłeś, że silnik twojego samochodu pracuje głośniej przy dodawaniu gazu niż zazwyczaj?

Umów się na konsultację w profesjonalnym serwisie i sprawdź, co jest przyczyną!

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.