Dlaczego klimatyzacja samochodowa nie chłodzi?
Data publikacji: 23 września 2024
Ostatnia aktualizacja: 25 września 2024

Dlaczego klimatyzacja w samochodzie nie chłodzi? 6 powodów

Jeszcze kilka lat temu samochodowa klimatyzacja była luksusem, na który pozwolić mogli sobie jedynie nieliczni. Układ montowany był wyłącznie w pojazdach klasy premium, a w autach budżetowych, wyłącznie za srogą dopłatą, albo wcale. Obecnie coraz trudniej znaleźć samochód bez klimatyzacji. Stanowi ona komfort, bez którego wielu kierowców nie wyobraża sobie życia. Jednak im większy stopień skomplikowania pojazdu, tym większe ryzyko awarii i w przypadku układu klimatyzacji ta prawidłowość również ma miejsce. Co więcej, przyczyny awarii mogą być różne i tylko prawidłowa diagnoza wykwalifikowanego mechanika da nam gwarancję odpowiedniej naprawy systemu. W niniejszym artykule przyglądniemy się 6 najczęstszym przyczynom słabego chłodzenia klimatyzacji i podpowiemy, jak usunąć poszczególne awarie.

Powód 1: niski poziom czynnika chłodniczego

Czynnik chłodzący jest zasadniczym elementem każdego układu klimatyzacji. To dzięki niemu możliwe jest absorbowanie ciepła z wnętrza kabiny pasażerskiej i odprowadzanie go na zewnątrz. Czynnik w tym procesie krąży między skraplaczem i parownikiem, zmieniając stan z gazowego na ciekły i odwrotnie. Niski poziom, lub wręcz brak czynnika chłodzącego skutkuje niewydolnością układu klimatyzacji dlatego, aby system zaczął na nowo spełniać swą funkcję, należy go uzupełnić w specjalistycznym warsztacie zajmującym się serwisowaniem klimatyzacji.

Powód 2: nieszczelności w układzie klimatyzacji

Bardzo często zdarza się, że uzupełnienie czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacji jest niewystarczające z uwagi na liczne nieszczelności. Właśnie z tego powodu wielu kierowców ma przykre doświadczenia, gdy zaobserwowało szybki spadek wydajności klimatyzacji po jej niefachowej naprawie.

Zdaniem eksperta

Aby zapobiec ubytkowi czynnika, zaleca się, aby każdorazowo, przy okazji konserwacji klimatyzacji, sprawdzać również jej szczelność. To zagwarantuje nam bezawaryjną eksploatację układu, pozytywnie wpłynie na komfort jazdy i nie doprowadzi do poważniejszych usterek, takich jak np. konieczność regeneracji sprężarki – mówi Robert Witkowski, właściciel firmy autoserwiskrakow24.pl.

Powód 3: uszkodzona sprężarka

Sprężarka, czyli inaczej kompresor, to serce układu klimatyzacji. Jest odpowiedzialna za utrzymanie czynnika w ciągłym ruchu. Spręża czynnik gazowy, zwiększając jego temperaturę i ciśnienie, a potem przesyła do skraplacza, gdzie następuje schłodzenie.

Objawy uszkodzenia kompresora:

  • nieefektywne działanie klimatyzacji,
  • stukanie, zgrzytanie i inne dziwne odgłosy,
  • awaria włączenia klimatyzacji,
  • nieregularnie działająca klimatyzacja,
  • wzrost zużycia paliwa,
  • wycieki czynnika klimatyzacji bądź oleju.

Powód 4: uszkodzona chłodnica klimatyzacji (skraplacz)

Oprócz awarii kompresora klimatyzacji czasami układ nie chłodzi z uwagi na uszkodzony skraplacz, czyli urządzenie odpowiedzialne za proces odprowadzenia ciepła z czynnika chłodzącego. Do objawów uszkodzenia skraplacza należą:

  • zmniejszenie efektywności chłodzenia,
  • wycieki przy skraplaczu,
  • przegrzewanie się silnika w trakcie pracy klimatyzacji,
  • zbyt wysokie ciśnienie w układzie klimatyzacji,
  • zanieczyszczenia w postaci brudu, liści czy owadów na powierzchni skraplacza,
  • nienaturalne hałasy w okolicach skraplacza.

Powód 5: zatkany bądź uszkodzony filtr kabinowy

Nieprawidłowe działanie klimatyzacji może mieć też przyczynę leżącą poza jej układem. Odpowiedzialny za usuwanie zanieczyszczeń, takich jak kurz, pyłki, bądź spaliny, filtr kabinowy, ma za zadanie poprawę jakości powietrza wewnątrz pojazdu. Z czasem może się on jednak zatkać bądź uszkodzić, a ponieważ przepuszczane przez niego powietrze trafia do kabiny poprzez układ wentylacji i klimatyzacji, ma to także wpływ na obniżenie wydajności tej ostatniej. Recepta na naprawę jest tutaj prosta. Wymiana filtra kabinowego. Jest to czynność prosta, a sama część jest tania, więc akurat ta awaria klimatyzacji nie przysporzy właścicielowi pojazdu wielu zmartwień.

Powód 6: zabrudzony parownik

Innym powodem nieprawidłowego działania klimatyzacji może być też zabrudzenie parownika, czyli części odpowiedzialnej za odparowywanie czynnika klimatyzacji. Skutkuje to zmniejszeniem wydajności chłodzenia, niesprawnością klimatyzacji a czasami większą wilgotnością w kabinie.

Jak skutecznie zapobiegać zabrudzeniom parownika klimatyzacji?

  • Regularnie wymieniaj olej w samochodzie, ale też filtr kabinowy w specjalistycznym warsztacie. Dbaj o jego czystość, kontroluj sprawność, efektywność działania.
  • Systematycznie usuwaj wszelkie zanieczyszczenia z kratek wentylacyjnych.
  • Nawet przy okazji innych napraw, jak chociażby naprawa silnika, zlecaj okresowe przeglądy układu wentylacji, aby w porę wykryć wszelkie nieszczelności bądź inne problemy.
  • Korzystaj z klimatyzacji regularnie, nie tylko latem. Dbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza w pojeździe.
  • Utrzymuj czystość we wnętrzu pojazdu, nie doprowadzając do zbytniego nagromadzenia się kurzu i brudu w kabinie. Czyść plastiki, szyby, tapicerki. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko przedostanie się zanieczyszczeń do systemu chłodzącego.
  • Regularnie osuszaj układ, stosując do tego odpowiedniej funkcji. Pomoże to w odparowaniu nadmiaru wilgoci z parownika.

Dlaczego jeszcze klimatyzacja nie chłodzi?

Klimatyzacja w samochodzie może nie chłodzić również z wielu innych powodów. Od chociażby tak prozaicznego jak awaria wentylatora nawiewu, złe serwisowanie, błędy w użytkowaniu, po skomplikowane uszkodzenia coraz to bardziej zaawansowanych systemów elektronicznych. Kluczem do utrzymania klimatyzacji w nienagannym stanie jest więc jej regularny serwis, a w momencie awarii – trafna diagnoza i skuteczna naprawa w miejscu, w którym zajmują się kompleksowo mechaniką samochodową. Pamiętać musimy, że dbając o naszą klimatyzację, układ posłuży nam niezawodnym funkcjonowaniem przez wiele lat, a my cieszyć się będziemy pewnymi, bezpiecznymi i komfortowymi podróżami.

Masz problem z klimatyzacją w samochodzie?

Nie zwlekaj! Zadzwoń i umów się na konsultację w profesjonalnym serwisie w Krakowie

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu

Auto Serwis - zespół ekspertów z zakresu mechaniki pojazdowej: samochodowej i motocyklowej. Nie tylko pomagamy na miejscu - w naszym serwisie, ale też poprzez nasze poradniki.